Otellerde örgütsel adalet algısının örgütsel güven ve örgütsel kimlik üzerindeki etkisi
The effect of organizational justice perception on organizational turst and identity in hotels
  1. Tez No: 602293
  2. Yazar: ALİ BOZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel güven ve örgütsel kimlik üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın örneklemi 2019 yılında İstanbul ilinde 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışanları kapsamaktadır. Bu bağlamda toplam 400 adet anket çalışanlara uygulanarak istatistiksel analiz yapılıp sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel kimlik ve örgütsel güven üzerindeki ilişkisini belirlemek amacı ile kolerasyon analizi; değişkenlerin birbiri üzerindeki etkiyi belirlemek amacı ile regresyon analizi ve değişkenlere ilişkin farklı boyutlarını elde etmek ve birbirinden bağımsızlaştırarak anlamlı hale getirmek amacı ile faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kolerasyon analizi, örgütsel adalet ile örgütsel güven ve örgütsel kimlik arasında pozitif doğrusal ilişki olduğunu, regresyon analizi ise örgütsel adalet ile örgütsel güven ve örgütsel kimlik arasında anlamlı bir etki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of employees' perception of organizational justice on organizational trust and organizational identity in hotel managements. Examples of the study included the employees of 4 and 5 stars hotels in Istanbul in 2019. In this context, a total of 400 surveys were conducted and statistical analyzes were conducted and results were reached. In this study, correlation analysis was conducted in order to determine the relationship between employees' perception of organizational justice and organizational identity and organizational trust. In order to determine the effect of the variables on each other, regression analysis and factor analysis were performed to obtain different dimensions of the variables and to make them meaningful by making them independent from each other. As a result of the analysis; correlation analysis showed a positive linear relationship between organizational justice and organizational trust and organizational identity, while regression analysis showed a significant effect between organizational justice and organizational trust and organizational identity.