The effect of vignette cases on instruction giving practices of preservice teachers: A case study in a state university
Vinyetlerin öğretmen adaylarının yönerge verme uygulamaları üzerindeki etkisi: Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde vaka çalışması
- Tez No: 836326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Öğretmen adaylarının etkili öğretmenlik rolüne hazır olmalarını sağlamak, mesleki yolculukları boyunca karşılaşabilecekleri çeşitli zorluklar göz önüne alındığında son derece önemlidir. Bu zorlukları aşma yetenekleri, otantik sınıf etkileşimlerindeki yeteneklerine dayanmaktadır. Hangi yönergenin ne zaman ve nasıl verileceğini bilmek, bir dil öğrenme bağlamında hayati bir rol oynamaktadır, çünkü bu konuda herhangi bir yetersizlik ciddi pedagojik sorunlara yol açabilir. Yönerge verme uygulamalarıyla ilgili mevcut araştırmalar genellikle sorunlar, öneriler ve sınıf etkileşimi üzerine odaklanmaktadır. Karma yöntem araştırma yaklaşımını benimseyen bu vaka çalışması, öğretmen adaylarının yönerge verme uygulamalarını aydınlatmaya, verilen eğitimin öğretmen adaylarının yönerge verme uygulamalarını etkileyip etkilemediğini ve uygulama sürecinde kullanılan hikâyeleştirilmiş durumlara ilişkin katılımcıların algılarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi lisans programına kayıtlı öğrenciler kolay örnekleme yöntemiyle seçildi. Öğretmen adaylarının yönerge verme konusundaki bilgi düzeylerini ve yönerge verirken karşılaştıkları zorlukları tespit etmek için anket tasarlandı. Pilot çalışmayı takiben, ön test ve odak grup görüşmeleri yoluyla veri toplandı. Ardından, ön test ve görüşmelerden elde edilen bulgular dikkate alınarak hikâyeleştirilmiş durumlar tasarlandı. Yaklaşık 8 haftalık bir uygulama süreci boyunca katılımcılar, toplanan verilerin güvenilirliğini artırmak amacıyla yansıtıcı günlük tutmuştur. Aynı zamanda araştırmacı, uygulama sürecini başka verilerle de aydınlatmak için günlük tutmuştur. Uygulamadan sonra, aynı anket son test olarak kullanılmıştır. Sonuçları karşılaştırmak için betimleyici istatistiksel analiz ve tematik analiz yapılmıştır. Eşleştirilmiş gruplar t-testi sonuçları, Yönerge Verme Uygulamaları ön test ve son test puanları, Genel İnançlar ve Yönerge Verme Uygulamaları ön test ve son test puanları, Yönerge Vermeden Önceki ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur ancak Yönerge Verme Sırasında ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur ve Yönerge Verdikten Sonra ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Bu nedenle, deneysel grubun, genel inançlar ve yönerge vermeden önceki yönlerle ilgili olarak gelişme gösterdiği sonucuna varılmıştır. Odak grup görüşmeleriyle ilgili olarak, öğretmen adayları öncelikle öğretmenlik eğitimi programlarına yönelik algılarına ve yönerge verme uygulamalarıyla ilişkilendirilen zorluklara odaklanmışlardır. Benzer bir şekilde, öğretmen adayları tarafından tutulan yansıtıcı günlükler deneyimlerine ve hikâyeleştirilmiş durumlar ile ilgili varsayımsal uygulamalara odaklanmıştır. Bu bulgularla uyumlu olarak, araştırmacı günlüğünün çoğunlukla vinyet tabanlı öğrenme deneyimleri için benimsenen stratejilere odaklandığı ortaya çıkmıştır. Araştırmacının vinyet tabanlı öğrenme deneyimleri boyunca hedeflediği amaçlar, katılımcıların uygulamaya dayalı algıları ile büyük ölçüde uyumlu bulunmuştur. Bu bulguların kapsamlı bir şekilde göz önüne alınmasıyla, vinyetlerin öğretim aracı olarak kullanılmasının birçok avantajının olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Ensuring the preparedness of preservice teachers for the role of effective teaching is of paramount importance, given the myriad challenges they are likely to encounter throughout their professional journey. The ability to navigate these challenges hinges upon their proficiency in authentic classroom interactions. Knowing how and when to give which instruction has a vital role in a language learning context as any inadequacy in this aspect may precipitate serious pedagogical issues. Existing research in the domain of instruction giving practices predominantly centers on problems, suggestions, and classroom interaction. Embracing a mixed method research approach and a case study design, the current study endeavors to elucidate the instruction giving practices of preservice teachers, to explore if the intervention promotes preservice teachers' instruction giving practices and to reveal their perceptions concerning the vignette cases employed throughout the intervention process. In pursuit of these objectives, the students enrolled in the English Language Teaching undergraduate program at Gazi University selected through convenience sampling. A questionnaire was designed to identify what preservice teachers know about instruction giving and what challenges they encounter while giving instructions. Following the pilot study, the data was collected through the questionnaire and focus group interviews. Subsequently, vignette cases were meticulously designed, taking into account the findings from the pre-test and interviews. Over the course of an 8-week intervention period, participants kept reflective journals to increase the reliability of the gathered data, while the researcher concurrently maintained journals for each lesson to provide additional insights into the intervention process. After the intervention, same questionnaire was employed as post-test. The results were compared to see the difference before and after the intervention. To analyze the data collected, both descriptive statistical techniques and thematic analysis were employed. Paired samples t-test revealed that there was a significant difference between the scores of Instruction Giving Practices of Preservice Teachers pre-test and post-test, General Beliefs & Instruction Giving Practices pre-test and post-test, Before Giving Instruction pre-test and posttest while it was found that there was no significant difference between the scores of the During Instruction pre-test and post-test, After Giving Instruction pre-test and post-test. Hence, it can be inferred that the experimental group demonstrated improvement in terms of aspects related to general beliefs and before giving instruction. Regarding the focus group interviews, preservice teachers primarily concentrated on their perceptions of the teacher training program and the challenges and issues associated with instructional delivery practices. In a similar vein, the reflective journals were mostly centered around the experiences and hypothetical practices related to the vignette cases as documented by the preservice teachers. In alignment with these findings, the researcher's journal predominantly documented the strategies adopted for the vignette-based learning experiences. The objectives pursued by the researcher throughout these vignette-based learning experiences were largely congruent with the participants' perceptions regarding the intervention based on vignette cases. Upon comprehensive consideration of these findings, numerous advantages associated with the utilization of vignettes as an instructional tool may become apparent.