2010 sonrası Türk dizilerinde eril söylem
Masculinity discourse in Turkish series after 2010
- Tez No: 602311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İMANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Televizyon programlarının önemli unsurlarından olan diziler, son dönemlerde Türk televizyon izleyicisi tarafından oldukça tercih edilmektedir. Reytinglerden de anlaşılacağı üzere en fazla tercih edilen programlar diziler olmaktadır. Dizilerdeki rollere belirli kodlar yüklenmektedir. Bu kodlar izleyiciye yansıtılmakta ve bir nevi izleyici kendisini konumlandırmaktadır. Türk toplum yapısının ataerkil söylem kalıplarına uygun erkek kodlar oluşturulmaktadır. Bunlar erkeğe biçilen roller olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel yapıya uygun ya da çağdaşlaşmaya uyum gösteren kod örnekleri erkek roller tarafından yansıtılmaktadır. Televizyonun toplumu yönlendirme ya da istediğini aşılama özelliği göz önünde bulundurulduğunda, yansıtılan erkek rolleriyle“olması gereken”davranış kalıplarının toplumsal olguya dönüştüğünü söyleyebilmekteyiz. Çalışmanın amacı toplumsal cinsiyet rollerinin ne şekilde yansıtıldığı ve televizyon dizilerinde eril söylem inşasının nasıl gerçekleştiğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
TV series, which are important elements of television programs, have been preferred by Turkish television viewers in recent years. As can be seen from the ratings, the most preferred programs are the series. Certain codes are loaded into roles in arrays. These codes are reflected to the viewer and in a way they position themselves. Male codes are created in accordance with the patriarchal discourse patterns of the Turkish social structure. These appear as male roles. Examples of code that conform to traditional structure or adapt to modernization are reflected by male roles. If we take into consideration the feature of television directing the society or grafting what we want, it is appropriate to say that the men“must-have”behavior patterns that are reflected in the male roles are transformed into social phenomena. In this study, it will be examined how masculine discourse is realized in television series.