Galileo'nun bilim tarihi ve bilim felsefesindeki yeri
Galileo's history of science and its place in philosophy of science
- Tez No: 602318
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma tüm yaşamını bilime adamış olan Galileo Galilei'nin çalışmalarına ışık tutmak amacını taşımaktadır. Bu çalışmada incelemeye çalıştığımız, onun sadece astronomi alanında değil, fizik alanında da yapmış olduğu devrim niteliğindeki çalışmalarıdır. Bilim alanındaki yöntemler bilimin yönünü tamamen değiştirebilme özelliğine sahiptir. Yöntem konusunda tartışmalar sürerken bilim insanları bu yöntemleri deneyerek sürekli olarak gerçeği bulma çabasında olmuşlardır. Galileo'nun varsayımsal tümdengelim yöntemi, Bacon'ın savunduğu tümevarım yöntemi ile Descartes'ın savunduğu tümdengelim yöntemine alternatif olarak değil, bilimsel araştırmalarda daha doğru daha net sonuçlara ulaşma yönünde atılmış olan büyük bir adım olarak görülmelidir. Modern bilimin oluşumunda ilk atılımlar astronomi alanında kendini göstermiş, ancak ardından gelen daha kapsamlı, devrim niteliği taşıyan gelişmeler 17. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Temeli Galileo'nun dinamik konusundaki çalışmalarıyla atılan bu devrim, Newton mekaniğiyle yetkinliğe ulaştı. Fiziğin“babası”diye anılan Galileo, aynı zamanda, güneş merkezli sistem için sürdürdüğü mücadele ile düşünce özgürlüğüne de öncülük etmiştir. Onun bilim alanındaki araştırmalara en büyük katkısı da, deney sonuçlarını matematiği kullanarak yorumlaması ve böylece bugün hala etkisini kaybetmemiş olan bilimsel yöntemi ortaya koymasıdır. Galileo'ya göre evreni anlamak için onun dilini bilmek gerekir, evrenin dili ise matematikten başka bir şey değildir. Modern bilimin bu kadar etkin olmasının, bilimsel araştırmalarda gözlem ve deneyin matematiksel dedüksiyonla birleşmesi ile mümkün olabildiği gözden uzak tutulmamalıdır. Matematiksel yöntem modern fiziğe öndeyici gücünü kazandırmıştır. Newton'un fiziği, Bacon'un tablolarında yer aldığı gibi sadece gözlemsel olguları toplama ve düzenleme olarak uygulansaydı, hiç bir bilim insanını yer çekimi yasasını bulmaya götüremezdi.
Özet (Çeviri)
This work aims at shedding light on Galileo's oeuvre, who dedicated his whole life to science. In this work, what we tried to examine is his revolutionary works not only on astronomy but also on physics. Methods in the field of Science has the capacity to redirect science completely. As this arguments of methods proceed, scientists have chosen to try these methods and search the truth. In that matter, Galileo's Hypothetico-Deductive Method should not be seen as an alternative way of Bacon's Inductive Method or Descartes's Deductive Method but rather a big step to reach more accurate and more certain conclusions. First breakthrough in the formation of Modern Science manifests itself in Astronomy; but more extensive developments came true in 17th Century. This developments, for which is laid the foundation by Galileo's works on Dynamics, has reached the perfection with Newton's Mechanics. Galileo, who is known as 'The Father of Physics', also pioneered to freedom of thought when struggled for Heliocentric Model. His another massive contribution to scientific researches is that he combined the experimental results with mathematics; so that he put forward the scientific method which still maintains its influence. According to Galileo, to understand universe one need to comprehend its language; the language of universe is nothing but mathematics. One should consider that in scientific researches, experiment and observation is effective to form the modern science only if they combine with mathematical deduction. Mathematical method brought modern physics its predictional power. If Newton's Physics had been implemented only for gathering and regulating observational facts as in Bacon's charts, it would be impossible for any scientists to find The Law of Universal Gravitation.