3194 Sayılı Kanun'un 10. maddesi kapsamında idarenin mülkiyet hakkına hukuki müdahalesi (Hukuki el atma)
Legal intervention of the administration on property right in the scope of article 10 of law no. 3194 (Legal confiscation)
- Tez No: 602319
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA TANSUĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
İmar planları ile taşınmaz mülkiyetine yapılan müdahale, idarenin mülkiyet hakkına müdahale çeşitlerinden biridir. İdare tarafından imar planları ile müdahale edilerek kamu hizmetlerine tahsis edilen taşınmazların değeri azalmaktadır. Ayrıca, yasal olarak belirlenen süre içinde idare tarafından yapılmayan kamulaştırma işlemi nedeniyle mülkiyet hakkı ihlaline neden olunmaktadır. Bu çalışmada, mülkiyet hakkının ihlal edilmesine neden olan bu müdahalenin içeriği ve müdahaleye karşı başvuru yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intervention to the immovable property through zoning plans is one of the types of interference with the right of property by the Administration. The value of the immovables allocated to public services by intervening with the zoning plans by the Administration decreases. In addition, the expropriation process which is not carried out by the administration within the legal period are caused the violation of property rights. In this study, the content of this interference which infringes the right to property and the manner of application against this interference have been examined.