Bilişim teknolojileri firmalarında çalışan bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümü mezunlarının uzmanlıklarına ilişkin özyeterlik algıları
Self-efficacy perceptions of the graduates of computer education and instructional technologies department working in information technology companies
- Tez No: 602320
 - Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bilişim Teknolojileri firmalarında görev yapan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü mezunlarının uzmanlıklarına ilişkin özyeterlik algılarını belirlemektir. Diğer bir amaç, BÖTE bölümlerinin, öğrencilerini bilişim sektöründeki hangi alanlara daha iyi hazırladığını, mezunların yeterliklerini üniversite eğitiminde mi yoksa firmalarda çalışırken mi kazandıklarını ortaya çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Ankara ilinde özel firmalarda görev yapan yazılım, tasarım ve içerik geliştirme ekibindeki 55 BÖTE mezununa ulaşılmıştır. Hem yazılım ve tasarım ekibinde hem de içerik geliştirme sürecinde görev alan BÖTE mezunlarına veri toplama aracı olarak“Bilişim Teknolojileri Firmalarında Çalışan BÖTE Mezunlarının Uzmanlıklarına İlişkin Özyeterlik Algıları Ölçeği”hazırlanmıştır. Tezin amacı çerçevesinde hazırlanan bu ölçekteki sorular 4 alan uzmanına verilerek geri bildirim alınmış, geri bildirimler sonunda sorulara son hâli verilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Elde edilen verilerin yorumlanmasında içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Buna göre içerikler tek tek analiz edilerek verilen yanıtlar sınıflandırılmış alt kategorilere ayrılmıştır. Analiz sonucunda BÖTE mezunlarının uzmanlıklarına ilişkin özyeterlik algıları yazılım geliştirme ve sistem ağ boyutu, eğitsel tasarım boyutu, görsel işleme boyutu ve ses işleme boyutu olmak üzere toplam 4 boyutta incelenmiştir. Sonuç olarak, Bilişim Teknolojileri firmalarında çalışan BÖTE mezunlarının uzmanlıklarına ilişkin özyeterlik algıları tanımlanmış, hangi alanlarda yetkin olup olmadıkları araştırılmış ve bununla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy perceptions of the graduates of Computer Education and Instructional Technologies (CEIT) department working in Information Technologies companies. Another aim is to find out which areas of CEIT prepare students better in the IT sector, and whether the graduates earn their qualifications in university education or while working in firms. In line with the aim of the study, 55 CEIT graduates in software, design and content development team working in private companies in Ankara were reached. Self-Efficacy Perceptions Questionnaire Regarding the Expertise of CEIT Graduates Working in Information Technology Companies was prepared as a data collection tool for CEIT graduates who worked in both software and design team and content development process. The questions prepared in the scope of the aim of the thesis were given to 4 field experts and their feedback was received. The research was conducted within the scope of the screening model, one of the quantitative research methods. The content analysis technique was used in the interpretation of the obtained data. Accordingly, the contents were analyzed one by one and the responses were divided into sub categories. As a result of the analysis, self-efficacy perceptions of CEIT graduates were examined in 4 dimensions as software development and system network dimension, educational design dimension, visual processing dimension and sound processing dimension. As a result, self-efficacy perceptions of the CEIT graduates working in Information Technologies companies were defined, their competencies were investigated and suggestions were made.