Mikroiğneleme ve kupa tedavisinin birlikte kullanımının cilt üzerindeki etkilerinin sadece mikroiğneleme tedavisi ile karşılaştırılması
Comparison of effects on skin microneedle use with cupping therapy and microneedle alone
  1. Tez No: 602341
  2. Yazar: BURAK PASİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEYHAN ÇENETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mikroiğneleme cilt üzerine olumlu etkileri olan bir tedavidir. Mikroiğneleme sonrası oluşan inflamasyon cilt yenilenmesini hızlandırmaktadır. Kupa tedavisi ise uygulandığı alanda negatif basınç oluşturarak bölgede kanlanma artışına ve dermal ödeme yol açmaktadır. Mikroiğneleme sonrası kupa tedavisi uygulanması durumunda mikroiğneleme ile dermise kadar oluşturulan porlar sayesinde perkütan kolajen indüksiyonuna neden olan mekanizmaların daha güçlü uyarılacağı düşünülmüştür. Bu sayede mikroiğneleme işlemine kupa tedavisinin eklenmesinin mikroiğnelemenin cilt üzerindeki etiklerini artıracağı hipotezi ortaya konmuştur. Yapılan deneysel işlemlerle mikroiğnelemenin tek başına ve kupa tedavisiyle birlikte kullanımının etkileri araştırılmış ayrıca tekrarlayan seansların da cilt üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada 30 adet Wistar türü dişi sıçan her bir grupta 6 adet olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup 1 kontrol grubu olarak belirlendi. Grup 2'de sırt bölgesinde belirlenen alana mikroiğneleme uygulandı. Grup 3'e, Grup 2'de uygulanan mikroiğneleme işlemi aynen gerçekleştirildikten sonra ek olarak aynı alan içinde belirlenen bölgeye kupa tedavisi 15 dk boyunca uygulandı. Grup 4'e 3 hafta arayla toplamda 3 seans olacak şekilde Grup 2'de uygulanan mikroiğneleme gerçekleştirildi. Grup 5'e, Grup 3'de uygulanan önce mikroiğneleme sonrasında kupa tedavisi 3 hafta arayla toplamda 3 seans olacak şekilde gerçekleştirildi. Her grup kendisine uygulanan son tedavi seansından sonra 3 hafta takip edildi. 3 haftanın sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek tedavi uygulanan bölgelerden alınan cilt örnekleri histolojik olarak değerlendirildi. Kupa tedavisinin mikroiğnelemeye eklenmesinin epidermal kalınlık artışına olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Aynı şekilde kupa tedavisi eklenen gruplarda hem tek seans hem 3 seans uygulamalarda dermal kalınlık açısından fayda sağladığı gösterilmiştir. Tip 1 Kolajen yüzdesi açısından en etkili tedavinin tek seans mikroiğneleme olduğu, kupa tedavisinin katkı sağlamadığı bulunmuştur. Tip 3 Kolajen yüzdesi açısından hiçbir tedavinin anlamlı değişiklik yaratmadığı bulunmuştur. Kupa tedavisi mikroiğneleme tedavisine eklenebilecek, olumlu etkileri olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda ilk defa denenen bu yöntemin ilerleyen zamanda daha uzun süreli sonuçların değerlendirildiği çalışmalarla desteklenmesi bu yöntemin güvenilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Microneedling is a treatment with positive effects on the skin. Inflammation after microneeedling accelerates skin regeneration. Cupping treatment creates negative pressure in the area where it is applied, leading to increased blood supply and dermal edema. It is thought that the mechanisms that cause percutaneous collagen induction will be more strongly stimulated by the pores formed up to the dermis by microneedling in the case of using cupping treatment after microneedling. In this way, hypothesis that the addition of cupping treatment to the microneedling treatment will increase the effects of microneedling on the skin. The effects of using microneedling alone and in combination with cupping therapy were investigated by experimental procedures and the effects of repetitive sessions on the skin were evaluated. In this study, 30 Wistar rats were divided into 5 groups as 6 rats in each group. Group 1 was the control group. In group 2, microneedling was applied to the area determined in the dorsal region. Group 3 received the same microneedling in Group 2, then the cups were applied to the region determined in the same area additionally for 15 minutes. Microneedling was performed in Group 2 with a total of 3 sessions at 3 weeks intervals. In Group 5, the same procedure as in Group 3 was applied. and 3 sessions were performed in 3 weeks intervals. Each group was followed up for 3 weeks after the last treatment session. At the end of 3 weeks, animals were sacrificed and skin samples taken from the treated areas were evaluated histologically. The addition of cupping treatment to microneedling has been shown to contribute positively to the increase in epidermal thickness. Similarly, it has been shown that it provides benefit in terms of dermal thickness in both single session and 3 session applications in cupping treatment added groups. It was found that the most effective treatment in terms of type 1 collagen percentage was single session microneedling. Cupping treatment did not contribute to type 1 collagen. No treatment was found to produce a significant difference in type 3 collagen percentage. Cupping treatment is a method that can be added to microneedling therapy and has positive effects. The reliability of this method, which is tried for the first time in this field, will be supported by studies evaluating longer term results in the future.