Leopold manevraları eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin ebelik öğrencilerinin memnuniyetine etkisi
The effect of teaching methods used in leopold manneuts education on satisfaction of midwifery students
  1. Tez No: 602348
  2. Yazar: EYLEM KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Education and Training, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Leopold manevraları uygulaması, ebelerin bağımsız rollerinden biridir ve anne karnında fetüsün gelişim düzeyini takip etmek için kullanılır. Çalışma leopold manevraları eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin ebelik öğrencilerinin memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel desenli çalışmanın evrenini ebelik birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu olarak İstanbul'da vakıf üniversitelerinde bulunan dört farklıebelikbölümü seçilmiştir. Bilgisayar tabanlı randomizasyon programı kullanılarak öğrenciler iki gruba randomize edilmiştir. Grupların birine (n=102) antenatal model üzerinde diğer gruba ise (n=103) powerpoint anlatım yöntemine dayalı leopold manevraları eğitimi verilmiştir. Araştırmanın verileri,“Birey Tanıtım Formu”ve“MaggieMcvay Lynch Öğrenme Stili Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Eğitim sonunda öğrencilerden“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”doldurmaları istenmiştir. Öğrencilerin %84.4'ü 17-20 yaş arasındadır. Powerpoint anlatım yöntemi ve antenatal model ile öğretim grupları, sosyodemografik özellikler açısından benzeridir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The application of Leopold maneuvers is one of the independent roles of midwives and is used to monitor the development of the fetus in the womb. The study was conducted to determine the satisfaction of midwifery students who received leopold maneuvers based on simulation. Freshman of midwifery used for the study with experimental design. Four universities were selected as the sample group in Istanbul. Students were randomized into two groups using a computer-based randomization program. One of the groups (n = 102) was trained on antenatal model and the other group (n = 103) was trained on leopold maneuvers based on powerpoint expression method. The data of the study was collected using the“Individual Presentation Form”and“Maggie Mcvay Lynch Learning Style Inventory.. At the end of the training, the students were asked to complete the ”Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale. 84.4% of the students are between the ages of 17-20. Teaching groups with powerpoint narrative method and Antenatal model are similar in terms of sociodemographic characteristics. (P> 0.05).