Ebe gözetiminde gebelerin yaptığı I. ve II. leopold manevralarının gebelik distresine ve annelik rolü algısına etkisi
I. and II. pregnants under midwife supervision the effect of leopold maneuvers on pregnancy distress and perception of maternal role
- Tez No: 869983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, ebe gözetiminde gebelerin yaptığı I. ve II. Leopold manevralarının gebelik distresine ve annelik rolü algısına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Randomize kontrollü deneysel olarak 28.07.2023-30.01.2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı Muş İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Hasköy Aile Sağlığı Merkezinde 28.07.2023-30.01.2024 tarihleri arasında araştırmaya katılma kriteri taşıyan gebeler oluşturmaktadır. Araştırma, randomize edilen 60 kontrol, 60 deney olmak üzere 120 gebeyle tamamlanmıştır. Araştırma verileri toplanırken“Kişisel Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği”ve“Anlamsal Farklılık Ölçeği- Anne Olarak Ben”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile değerlendirilmiş olup analizinde veriler, yüzdelikler, ortalama, ki kare testi, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U, lojistik regresyon, ki kare ve Wilcoxon testleri, kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin gebelik distreslerini değerlendirmek için yapılan gruplar arası karşılaştırmada deney grubundaki gebelerin genel TPDS puan ortalaması 12,62±5.62, kontrol grubunda 27.93±5.32'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of Leopold I and II manoeuvres performed by pregnant women under the supervision of a midwife on pregnancy distress and maternal role perception. Material and Method: The study was conducted as a randomised controlled experimental study between 28.07.2023-30.01.2024 in all pregnant women registered in Muş Hasköy Family Health Centre. The study was completed with 120 pregnant women (60 control and 60 experimental). Pregnant women to be included in the study were randomly assigned to 2 groups. The research data were collected by using“Personal Descriptive Information Form”,“Tilburg Distress in Pregnancy Scale”and“Semantic Difference Scale- Me as a Mother”. Statistical analysis of the data was evaluated with the SPSS program and data, percentages, mean, chi square test, t test in independent groups, t test in dependent groups, Mann Whitney U, logistic regression, chi square and Wilcoxon tests were used. Results: The mean TPDS score of the pregnant women in the experimental group was 12.62±5.62 and 27.93±5.32 in the control group.