McGurk etkisinde yaş, temporal işitsel işlemleme ve gürültüde konuşmayı anlama performansı faktörleri
Factors of age, temporal auditory processing, and speech-in-noise understanding performance in the McGurk effect
- Tez No: 961267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ALNIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
McGurk etkisi işitsel (/ba/) ve görsel (/ga/) uyumsuz uyaranlar eş zamanlı sunulduğunda kişilerin üçüncü bir konuşma uyaranı (/da/, füzyon yanıt) algılaması illüzyonudur. McGurk uyaranına verilen füzyon yanıtlarının sıklığı, McGurk etkisine duyarlılığı (MGD) göstermektedir ve işitsel-görsel duyusal bütünleme (İGDB) kapasitesi hakkında bilgi sunduğu kabul edilmektedir. Ancak MGD bireyler arasında yüksek çeşitlilik göstermektedir ve bu farklılığı belirleyen faktörler henüz net olarak açıklanamamıştır. Bu çalışma, MGD'nin yaş gruplarına göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek (i); yaş, temporal işitsel işlemleme becerileri ve gürültüde konuşmayı anlama (GKA) performansı ile olan ilişkisini incelemek (ii); ve bu değişkenlerin MGD üzerindeki yordayıcı etkilerini değerlendirmek (iii) amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, normal işitmeye ve normal (veya düzeltilmiş) görmeye sahip 19–35 ve 56 yaş ve üzeri bireylerden oluşan 64 katılımcı kesitsel olarak değerlendirilmiştir. İşitme eşikleri, konvansiyonel odyometri (0,125–8 kHz, SSO) ve genişletilmiş yüksek frekans odyometrisi (10–16 kHz, GYFO) ile belirlenmiştir. Temporal işitsel işlemleme; Frekans Patern Testi (FPT), Süre Patern Testi (SPT) ve Rastgele Boşluk Tanıma Testi (RBTT) ile; GKA ise Türkçe HINT testiyle değerlendirilmiştir. MGD düzeyi, araştırma kapsamında oluşturulan McGurk uyaranları ile üç oturumda (yalnız işitsel, yalnız görsel, işitsel-görsel) ölçülmüştür. SSO ve GYFO eşikleri yaşlı grupta anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. FPT ve SPT skorları genç grupta daha yüksek olsa da gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. RBTT 500 Hz ve 2000 Hz eşikleri yaşlı bireylerde anlamlı biçimde daha yüksektir; bu eşiklerle yaş arasında pozitif yönde ilişkiler görülmüştür. Türkçe HINT sonuçları, genç grubun sağdan (Gsağ) ve soldan (Gsol) gelen gürültü koşullarıyla bileşik eşik değerlerinde yaşlı gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. MGD yaşlılarda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş, yaşla orta düzeyde pozitif ilişki göstermiştir. Katılımcılar arasında MGD %0 ile %100 arasında değişmiş; yaşlı grupta en sık“füzyon”(/da/), genç grupta ise“görsel”(/ga/) yanıtı verilmiştir. MGD, RBTT 500 ve 2000 Hz eşikleriyle negatif, HINT Gsağ koşuluyla pozitif ilişki göstermiştir. Yaş, cinsiyet ve RBTT 2000 Hz eşiğini içeren regresyon modeli, MGD varyansının %42'sini anlamlı şekilde açıklamıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre yaşla temporal çözünürlük ve GKA becerileri zayıflamaktır ve MGD artmaktadır. Yaşa bağlı işitsel modalite güvenilirliğinin azalmasıyla MGD'nin artması, İGDB'nin telafi edici bir mekanizma olduğunu desteklemektedir. MGD'nin İGDB hakkında ipucu sağlayan kolay uygulanabilir fenomen olması nedeniyle odyoloji ve özel eğitim gibi alanlarda kullanılabilecek kullanışlı bir değerlendirme aracı olma potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışma ile MGD üzerinde temporal işitsel işlemleme ve yaşın önemli etkisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The McGurk effect is an illusion in which a third speech stimulus (/da/, fusion response) is perceived when incongruent auditory (/ba/) and visual (/ga/) cues are presented simultaneously. The frequency of fusion responses reflects susceptibility to the McGurk effect (MGD) and provides insight into audiovisual multisensory integration (AVMI) capacity. However, MGD shows substantial interindividual variability, and the underlying factors remain unclear. This study aimed to (i) determine whether MGD differs between age groups, (ii) examine its relationship with age, temporal auditory processing, and speech-in-noise (SIN) performance, and (iii) assess the predictive value of these variables on MGD. Sixty-four individuals aged 19–35 and 56+ years, all with normal hearing and normal (or corrected) vision, participated in a cross-sectional design. Hearing thresholds were measured using pure-tone audiometry (0.125–8 kHz, PTA) and extended high-frequency audiometry (10–16 kHz, EHF). Temporal auditory processing was evaluated using the Frequency Pattern Test (FPT), Duration Pattern Test (DPT), and Random Gap Detection Test (RGDT). SIN performance was assessed via the Turkish HINT. MGD was measured in three sessions (auditory-only, visual-only, audiovisual) using McGurk stimuli developed for the study. PTA and EHF thresholds were significantly higher in the older group. While FPT and DPT scores were higher in the younger group, differences were not significant. RGDT thresholds at 500 and 2000 Hz were significantly higher in older adults and positively correlated with age. Turkish HINT results showed better performance in the younger group across both right (NR) and left (NL) noise conditions and composite scores. MGD was significantly higher in the older group and moderately correlated with age. MGD varied from 0% to 100%. Fusion (/da/) responses were more frequent in older adults, while visual (/ga/) responses dominated among younger participants. MGD was negatively correlated with RGDT thresholds at 500 and 2000 Hz, and positively with HINT NR scores. A regression model including age, gender, and RGDT 2000 Hz significantly explained 42% of MGD variance. Findings indicate that temporal resolution and speech-in-noise (SIN) abilities decline with age, while susceptibility to the McGurk effect (MGD) increases. This increase may be attributed to the reduced reliability of auditory input with aging, supporting the view that audiovisual multisensory integration (AVMI) operates as a compensatory mechanism. As a simple and easily applicable phenomenon that provides insight into AVMI, MGD holds potential as a clinical assessment tool, particularly in audiology and special education fields.