Dans sporcularının fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerinin beirlenmesi
Determination of physiological and biochemical parameters of dance athletes
  1. Tez No: 602389
  2. Yazar: BURCU AKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BANU AYÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada dans sporcularının bazı fizyolojik ve biyokimyasal yapılarına ilişkin profilin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Uluslararası latin dansları yarışmalarının finaline uygun düzenlenen bir dans prosedürü ve ayrı bir günde uygulanan koşu bandı deneylerine gönüllü katılan beş çift (5 kadın, 5 erkek) dans sporcusunda fizyolojik (VO2max, O2max, laktat, HR) ve biyokimyasal (serumda; CK, epinefrin, norepinefrin, açlık kan şekeri, insülin, kreatinin, serotonin, total protein, idrarda; kreatinin ve total protein) parametrelerin tayini ve antropometrik ölçümler protokoller dahilinde yapılmıştır. Bulgular: Koşu performansında ölçülen HRmax değerleri kadın ve erkeklerde sırasıyla 183,8±7,0 ve 193,6±13,5 atım/dk iken; dans performansında HRmax için 5 dansın ortalaması kadın ve erkeklerde sırasıyla 187,48±2,98 ve 187,68±4,76 atım/dk'dır. Koşuda ölçülen O2max kadınlarda 42,2±6,03 mL/kg.dk ve erkeklerde 55,26±6,1 mL/kg.dk'dır. Dansta ulaşılan ortalama O2max kadınlarda 39,36±6,55 ve erkeklerde 50,58±6,56 mL/kg.dk'dır. Laktat değerleri test sonu 1.dkda kadın ve erkeklerde sırasıyla koşuda 12,94±2,01 ve 14,68±1,91 mmol/L; dansta 1.dkda 14,1±2,4 ve 9,8±4,3 mmol/L bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to present some of the physiological and biochemical structure of dancesport athletes. Material and Methods: The physiological (VO2max, O2max, lactate, HR) and biochemical parameters (serum; CK, epinephrine, norepinephrine, fasting glucose, insline, creatinine, serotonin, total protein, urinary; creatinine ve total protein) and antropometric datas have measured for the proper protocols on 5 volunteered dancesport couples (5women, 5 men) for a prepared dance procedure -appropriate for an international latin dance competition final tour- and a treadmill procedure on a separate day. Findings: During running HRmax measured as 183,8±7,0 and 193,6±13,5 beat/mn for women and men respectively, while the mean overall HRmax is 187,5 and 187,6 beats/mn for women and men respectively for dance. During running, VO2max measured as 42,2±6,03 and 55,26±6,1 mL/kg.mn for women and men respectively. Mean VO2max were measured in dancing as 39,36±6,55 and 50,58±6,56 mL/kg.mn for women and men respectively. Lactate at 1st minute after running is 12,94±2,01 and 14,68±1,91 mmol/L and after dance 14,1±2,4 and 9,8±4,3 mmol/L for women and men respectively.