Futbolcularda mental yorgunluğun performans ve hareket kalitesine etkisi
The effect of mental fatigue on performance and movement quality in football players
- Tez No: 844650
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER, DOÇ. DR. ALPER KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızın amacı, mental yorgunluğun olduğu durumların doğruluk/tepki süresine, sürat koşusu yeteneğine, alt ekstremite hareket kalitesine ve sıçrama performansına olan etkisini incelemektir. Çalışmamıza yaş ortalaması 19,2 ± 0,77 yıl, olan amatör ligde oynayan 15 futbolcu katıldı. Demografik veriler alındıktan sonra sürat süresi, reaksiyon süresi, dikey sıçrama yüksekliği ve alt ekstremite hareket kalitesi değerlendirmesi temel ölçümleri alındı. Bununla birlikte mental yorgunluk ve motivasyon düzeyi ölçümü Vizüel Analog Skala (VAS) ile ölçüldü. Tüm futbolculara Loughborough Futbol Pas Testi (LFPT) ile mental yorgunluk protokolü uygulandı. Yorgunluk protokolü sonrası tüm ölçümler tekrarlandı. Yorgunluk protokolü sonrası mental iş yükü ölçümü için NASA-TLX (NASA-mental iş yükü indeksi) kullanıldı. Çalışmamızda mental yorgunluk sonrası sürat süresi, reaksiyon süresi, alt ekstremite hareket kalitesi değerlendirmesi, mental yorgunluk ve motivasyon düzeyi değerlendirmesinde başlangıç ölçümlerine göre anlamlı fark bulundu (p0,05). LFPT testi sonrası NASA-mental iş yükü indeksi yüksek çıkmıştır. Mental yorgunluğun sürat süresi, reaksiyon süresi ölçümleri ve alt ekstremite hareket kalitesine olumsuz etkileri olduğu bulunmuştur. Dikey sıçrama yüksekliğine anlamlı bir etkisi olmamıştır. LFPT" nin mental yorgunluk oluşturmada kullanılabilecek ekolojik bir görev olduğu desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effects of mental fatigue on accuracy/reaction time, sprinting ability, lower extremity movement quality and jumping performance. Fifteen football players playing in the amateur league with an average age of 19.2 ± 0.77 years participated in our study. After demographic data were taken, basic measurements of sprint time, reaction time, vertical jump height and lower extremity movement quality evaluation were taken. In addition, mental fatigue and motivation level were measured with the Visual Analogue Scale (VAS). A mental fatigue protocol was applied to all football players with the Loughborough Soccer Passing Test (LSPT). All measurements were repeated after the fatigue protocol. NASA-TLX (NASA-mental workload index) was used to measure mental workload after the fatigue protocol. In our study, a significant difference was found in sprint time, reaction time, lower extremity movement quality evaluation, mental fatigue and motivation level evaluation after mental fatigue compared to the initial measurements (p0.05). NASA-mental workload index was high after the LSPT test. It has been found that mental fatigue has negative effects on sprint time, reaction time measurements and lower extremity movement quality. There was no significant effect on vertical jump height. It has been supported that LSPT is an ecological task that can be used to create mental fatigue.