Geç term gebeliklerin maternal ve perinatal sonuçlarının retrospektif analizi
Maternal and perinatal outcomes of late term pregnancy: A retrospective study
- Tez No: 602406
- Danışmanlar: DOÇ. VELİ MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı geç term gebelikler ile full term ve postterm gebeliklerin, maternal ve perinatal sonuçlarını kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ekim-2016 ile Ekim-2017 yılları arasında doğum yapan 476 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nden elde edilen kayıtlar incelendi. Çalışmaya alınan hastaların 342'si 40 0/7 ile 6/7, 115'i 41 0/7 ile 6/7, 19'ü 42 0/7 ile 6/7 gebelik haftasında doğumunu gerçekleştirmişti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the maternal and perinatal outcomes of late term pregnancies and full term and postterm pregnancies. Materials and methods: 476 patients who delivered in SBU Okmeydanı Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between October-2016 and October-2017 were included in this study. Patients files and records obtained from Hospital Information Management System were examined. Of the patients included in the study, 342 were delivered at 40 0/7 - 6/7, 115 at 41 0/7 - 6/7, and 19 at 42 0/7 - 6/7 weeks of gestation.