Yüksek performanslı çalışma sistemleri ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Adaptation of the 'high-performance work systems scale' into Turkish: Avalidity and reliability study
  1. Tez No: 602407
  2. Yazar: ZEYNEP EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu metodolojik çalışma, 2001 yılında Kanada'da Anthea Zacharatos tarafından geliştirilen“Yüksek Performanslı Çalışma Sistemleri Ölçeği”nin Türkçe formunun ülkemiz hemşireleri için geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığını incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, Kasım2016 – Ocak 2017tarihleri arasında İstanbul'da dört özel ve bir vakıf üniversite hastanesi olmak üzere toplam beş hastanede yürütüldü. Örnekleme, bu hastanelerde en az bir yıldır çalışmakta olan 450 hemşire alındı. Araştırmanın verileri“Tanımlayıcı Özellikler Formu”ve elli bir maddeden oluşan“Yüksek Performanslı Çalışma Sistemleri Ölçeği”ile toplandı. Veri analizinde kapsam geçerlilik indeksi, Pearson korelasyon, Cronbach alfa, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Ölçek, uluslararası ölçek uyarlama standartları dikkate alınarak İngilizceden Türkçeye çevrildi ve dokuz kişilik bir uzman tarafından kapsam yönünden değerlendirildi. Yirmi hemşire ile ön uygulaması yapıldı. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi (KGİ) .97 bulundu. Madde-toplam korelasyon incelemesinde, korelasyon katsayısı .20'nin altında olan 9 madde çıkarıldı, kalan maddelerin güvenirlik katsayıları r=.27-.60 arasında idi. Ölçeğin zamana karşı değişmezliği için 20 hemşirede 15 gün ara ile yapılan iki ölçüm arasında anlamlı fark bulunmadı (t=29,p.05). Ölçeğin yapı geçerliliği için yapılan açıklayıcı faktör analizi öncesinde gerçekleştirilen KMO ve Barlett testinde örneklemin test için uygun olduğu bulundu. Açıklayıcı faktör analizinde faktör yükü
Özet (Çeviri)
This methodological study was performed to determine whether the Turkish version of the High Performance Work Systems Scale developed by Anthea Zacharatos in Canada in 2001 is a valid and reliable tool for nurses in Turkey. The study was conducted between November 2016 and January 2017 in four private and one foundation university hospitals in Istanbul. The sample consisted of 450 nurses having been working in these hospitals for at least one year. The study data were collected using the“Descriptive Characteristics Form”, and“High Performance Work Systems Scale”consisting of 51 items. In the data analysis, the content validity index, Pearson correlation coefficient, Cronbach's alpha, exploratory and confirmatory factor analysis and independent-samples t-test were used. The scale was translated from English into Turkish considering international scale adaptation standards and evaluated by ten experts in terms of content. The scale was pilot tested with 20 nurses. The content validity index (CVI) of the scale was 0.97. In the item-total correlation analysis, nine items whose correlation coefficient was less than 0.20 were excluded from the scale. The reliability coefficients of the remaining items ranged between 0.27 and 0.60. The stability of the scale over time was tested with 20 nurses twice at a 15-day interval. There was no significant difference between the two measurements (t = 29, p>.05). The results of the Kaiser- Meyer-Olkin and Barlett's tests performed before the exploratory factor analysis conducted to check the construct validity of the scale revealed that the sample was suitable for the test. In the exploratory factor analysis, five items with a factor loading of