Afgan işgücünün çalışma hayatına ilişkin tecrübeleri: Denizli ili örneği
Problems that the Afghan refugees living in Turkey live on business life: The case of Denizli
- Tez No: 770284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA İKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Göç, genellikle az gelişmiş ya da gelişmemiş bölgelerden, daha gelişmiş bölgelere yapılmaktadır. Göçlerin sık olması yabancı uyruklu insanları kontrol altında tutmak için çeşitli politikaların uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir. Günümüzde küresel bir kriz halini alan göç faaliyetlerini gerçekleştiren kişiler sığınmacı veya mülteci olarak tanımlanmaktadır. Bu göç krizlerinin önüne geçmek için, mültecilerin yaşadıkları sorunlara çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Araştırmada Denizli ilinde yaşayan Afgan İşgücünün yaşadığı sorunların betimlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Denizli ilinde yaşayan Afgan işgücü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden kartopu örnekleme tekniği kullanılarak belirlenen 120 Afgan İşgücü oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ve deneklerin sosyo demografik, sosyo ekonomik ve yaşadıkları bazı sorunları tespit etmek amacıyla 20 sorudan oluşan bir soru formu kullanılmıştır. Bunun yanında 40 maddeden oluşan ve 5'li likert türünde hazırlanan, Afgan İşgücünün işverene, iş güvenliğine, yaşam ve gelir durumuna, memnuniyet durumlarına ilişkin bilgileri elde etmeyi amaçlayan ölçek kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nicel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda toplanan veriler SPSS26 veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılım testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış olup analiz sonucunda normallik varsayımları sağlandığından parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bağımsız 2 grubun ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, 2'den fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi sonucu kullanılmıştır. ANOVA testi için varyans homojenliği için Levene testi ve grup farklılıkları için ise varyans homojenliği sağlanıyorsa (p≥ ,05) Tukey HSD ve LSD, varyans homojenliği sağlanmıyor ise (p< ,05) Tamhane çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik analizinde Cronbach's Alpha katsayısı kullanılmıştır. Tüm test sonuçları %95 güven aralığı ve ,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre; Afgan iş gücünün işsizlik, düşük ücretlerde çalışma, kira ödeyememe, maaşlarını zamanında alamama, yeterli gıda alamama, dışlanma, fiziksel şiddet, ayrımcılık, yeterli eğitim alamama, sosyal ve kültürel adaptasyon, motivasyonsuzluk ve ayrımcılık gibi sorunlarla karşılaştıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte yaşanan bu sorunlarda yaş, cinsiyet, medenî durum, harcama kalemi, hanedeki kişi sayısı ve çalışma amacı bakımından anlamlı farklılık meydana gelmediği belirlenmiştir. Ancak eğitim düzeyi düşük olan, düşük ücrette çalışan, kirada oturan, Türkiye'de bulunma ve çalışma süreleri az olan, uzun saatler çalışan, ve kayıtdışı çalışan Afgan iş gücünün daha fazla sorun yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is usually carried out from underdeveloped or undeveloped regions to more developed regions. The fact that migrations are frequent makes it mandatory to implement various policies to keep foreign nationals under control. Currently, people who carry out migration activities that have become a global crisis are defined as asylum seekers or refugees. In order to prevent these migration crises, solutions to the problems experienced by refugees have been tried to be produced. The aim of the study is to describe the problems experienced by the Afghan Workforce living in Denizli province. One of the quantitative research methods, the screening model, was used in the research. The Afghan workforce living in Denizli province constitutes the universe of the research. The sample of the research is composed of 120 Afghan Labor Force determined using the snowball sampling technique from this universe. As a data collection tool, a question form consisting of 20 questions prepared by the researcher was used in the study in order to identify the socio-demographic, socio-economic and some of the problems experienced by the subjects. In addition, a scale consisting of 40 items and prepared in the likert type of 5 was used to obtain information about the employer, job security, life and income status of the Afghan workforce, and satisfaction status of the Afghan workforce. Quantitative data analysis methods were used in the analysis of the research data. In this context, the data collected were analyzed using the SPSS26 data analysis program. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum, maximum were used to analyze the data. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov test was used as one of the normality distribution tests and parametric tests were used as normality assumptions were provided as a result of the analysis. The independent sample t-test was used to compare the averages of the 2 independent groups, and the One-way ANOVA test was used to compare more than 2 independent groups. Levene's test for homogeneity of variance for Anova homogeneity of variance test and is provided for group differences (p≥ ,05) Tukey HSD and LSD, homogeneity of variance is achieved (p< ,05) Tamhane, multiple comparison test was used. Cronbach's Alpha coefficient was used in the reliability analysis of the scale. All test results were evaluated at the 95% confidence interval and december 05 significance level. According to the findings of the study reached the Afghan workforce unemployment, low wages, work, inability to pay rent, not getting their salaries on time, not getting enough food, exclusion, physical violence, discrimination, adequate to get an education, social and cultural adaptation, and it was determined that motivasyonsuzluk face problems such as discrimination. However, it was determined that there were no significant differences in these problems in terms of age, gender, marital status, item of expenditure, number of people in the household and purpose of study. However, it has been determined that the Afghan labor force, which has a low level of education, works at low wages, lives in rent, has little time to be in Turkey and works, works long hours, and works informally, has more problems.