Ortaokul matematik öğretmenlerinin uyguladıkları öğretim programına yönelik farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of lower secondary school mathematics teachers' noticing about the current curriculum
  1. Tez No: 602422
  2. Yazar: ADEM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ortaokul Matematik Öğretmenlerinin Uyguladıkları Öğretim Programına Yönelik Farkındalıklarının İncelenmesi Bu çalışmanın temel amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin uyguladıkları öğretim programına yönelik farkındalıklarını incelemek ve öğretim programı ile ilgili düşüncelerini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Malatya ilinin Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde bulunan 58 ortaokulda görev yapan ve rastgele seçilen 173 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlerin öğretim programı hakkındaki bilgilerini ve öğretim programıyla ilgili görüşlerini içeren 19 açık uçlu sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anket katılımcılara 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde uygulanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucu öğretmenlerin öğretim programını açıklayamadıklarını ve öğretim programına nasıl ulaşacaklarını bilmediklerini göstermektedir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öğretim programı hakkındaki bilgilerinin (yapılan değişiklikler, programın içeriği, gibi) yetersiz olduğu görülmüştür. Diğer yandan araştırmanın sonuçları öğretmenlerin öğretim programını tanımaları gerektiği konusunda hem fikir olduklarını, programı kendilerinin çok iyi tanıdığını ancak meslektaşlarının kendileri kadar iyi tanımadığını düşündüklerini göstermektedir. Ayrıca öğretmenler öğretim programını tanıtıcı hizmet içi faaliyetlere katılmadıklarını ancak böyle bir eğitime katılmak istediklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin görüşlerinde öğretim programında olumlu yön olarak; sadelik, işlevsellik, planlama ve anlaşılırlık gibi özellikleri ön plana çıkarken olumsuz yön olarak; kazanımların fazlalığı, kaynak ve zaman yetersizliği, öğrenci seviyesine uygun olmama gibi yönler ön plana çıkmaktadır. Kazanımları yeterli ve anlaşılır bulanların yanı sıra fazla, az, yetersiz bulan öğretmenlerin de olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investigation of Lower Secondary School Mathematics Teachers' Noticing About The Current Curriculum The main purpose of this study is to examine the noticing of secondary school mathematics teachers towards the secondary school mathematics curriculum and to determine their thoughts about the curriculum. The sample of the study consists of 173 randomly selected mathematics teachers working in 58 secondary schools in Battalgazi and Yeşilyurt districts of the city, Malatya. As a data collection tool, a questionnaire consisting of 19 open-ended questions including teachers' knowledge about the and opinions about the curriculum was used. The questionnaire was applied to the participants in the second semester of 2016-2017 academic year and the data obtained were analyzed by content analysis method. The results of the study show that teachers cannot explain the curriculum and do not know how to reach the curriculum. As a result of the research, it was seen that the knowledge of the teachers about the curriculum (revision made, content of the program, etc.) was insufficient. On the other hand, the results of the research show that teachers agree that they should recognize the curriculum, also they know the program very well but their colleagues do not know it as well as they do. In addition, the teachers stated that they did not participate in the in-service activities aiming to introduce the curriculum but they wanted to participate in such trainings. In the opinions of teachers, as positive aspects of the curriculum; simplicity, functionality, planning and intelligibility stands out, but when it comes to the negative aspects; excession of skills, lack of resources and time, and non-compliance with the student level come to the forefront.