Vergi uyumu kapsamında kurumlar vergisi mükelleflerinin davranışları
Corporate income tax payers' behaviors in the scope of tax compliance
- Tez No: 602423
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Yapılan incelemelere göre pozitif veya negatif yönlü olarak gelir, ceza oranı, denetim oranı ve vergi oranı ile vergi uyumu arasında bir ilişki mevcuttur. Ancak fayda-maliyet analizi altında vergi kaçırmak rasyonel görünse de mükelleflerin vergi uyum davranışı sergilemeleri mümkün olabilmektedir. İşte bu noktada devreye davranışsal modeller girmektedir. Bazı durumlarda ekonomik değişkenlerin mükelleflerin vergi kaçırmasının rasyonel olduğunu göstermesine rağmen sosyo-psikolojik değişkenlerden etkilenen mükellefler vergi uyum davranışı sergileyebilmektedir. Vergi uyumunun sağlanabilmesi için mükelleflerin vergiye tepkilerini etkileyebilecek olan ekonomik ve ekonomik olmayan tüm değişkenlerin incelenerek mükelleflerin vergi uyum davranışları üzerindeki etkileri ortaya konulmalıdır. Böylece ülkemizde vergi uyumunun arttırılması sağlanarak vergi gelirlerinin yeterli düzeyde toplanılması sağlanabilecek ve aynı zamanda kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmiş olunabilecektir.
Özet (Çeviri)
We observed that the numbers of the studies focused on tax compliance behaviours of corporate income tax payers are ver weak at the around of the world. These studies should be increase since the tax compliance of corporate income tax payers is very crucial in the scope of the revenue of government. In order to accommodate tax compliance, all economic and non-economic variables that may affect the reactions of taxpayers should be analyzed to determine the effects on taxpayers' compliance behavior. Hence, tax compliance might be increased in our country, full collection of tax revenues can be achieved and at the same time the unrecorded economy can be prevented.