Küreselleşme sürecinde ücretler ve Türkiye'de ücretlerin gelişimi,
Wages in the process of globalization and development of charges in Turkey,
- Tez No: 602441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme Sürecinde Ücretler ve Türkiye'de Ücretlerin Gelişimi isimli bu çalışma, ücret teorilerini, küreselleşme sürecini ve ücretleri genel hatlarıyla inceleyerek bilgi verilmesi amaç edinilmiştir. Bu teorilerin geçerlilikleri sorgulanmadan aralarındaki ilişkilere bakılarak emek piyasasında ücretlerin nasıl belirlendiği teoriler üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır ve belirtmek gerekir ki 1980 yılı ertesinde yeni-liberal politikaların hakim olduğu zamanda ücretlerin seviyelerindeki değişimlerle bu değişimlerin farklı etkilerini içeriğinde bulundurmaktadır. Ücret ve küreselleşme olgularına kuramsal olarak farklı açılardan değinilmiş, küresel oluşumun sebep verdiği ücret ve bu ücretlere yönelik değişimler ile küresel yönlü uygulamaların Türkiye'ye yansımaları ve meydana gelen sonuçları gösterilmiştir. Yeni-liberal politikaların öncelikli hale geldiği dünya çapında sermaye emek arasındaki dengenin sermaye lehine değişim gösterdiği, emek gelirlerinde düşüş meydana geldiği, ücret eşitsizliğinin arttığı ve meydana gelen değişimlerin sonucu olarak gelir dağılımında bozulma ortaya çıktığı söylenebilir. Küresel sürecin oluşturduğu çerçeveler Türkiye'ye de uygulamaya konulmuş ve bu uygulamalar sonucunda ücretlerde azalma yaşanırken gelir dağılımının seyri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wages in The Process Of Globalization and Development Of Charges in Turkey, wage theories, the process of globalization and the aim of this course is to provide information by examining the fees in general terms.The validity of these theories is questioned and the wages in the labor market are determined by looking at the relationships between them. Changes in wages at the time of neoliberal policies prevailing after 1980 include the different effects of these changes. Theoretically different aspects of wage and globalization are discussed, the reasons given by global changes formation fees and fees for global reflection and results-oriented policies in Turkey occurring shown. It can be said that the balance between capital and labor around the world, where neo-liberal policies have become a priority, changes in favor of capital, decreases in labor income, wage inequality increases and income distribution as a result of the changes occur. The frames created by the spherical formation is applied to Turkey and the course of these applications, while there was a reduction in charges as a result of the income distribution were examined.