Açık inovasyonun inovasyon performansına etkisi: Bilişim sektöründe bir araştırma
The effect of open innovation on innovation performance: A research in information sector
- Tez No: 602457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz rekabet koşullarında işletmeler sürdürülebilirliğini sağlamak için inovasyon yapmak durumunda kalmışlardır. Rekabette üstünlük sağlamaya olanak veren inovasyonları gerçekleştirmek Ar-Ge maliyetlerinin artmasına ve uzun zaman almasına sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte işletmeler maliyeti azaltmak ve zamanı kısaltmak için farklı arayışlara girmektedir. Bu bağlamda organizasyon çalışmalarını dış paydaşlara açma yoluna giderek açık inovasyon kavramının ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Bu araştırmanın amacı açık inovasyon faaliyetlerinin Ar-Ge süreçlerine uygulanmasının işletmelerin inovasyon performansına etkisini incelemektir. Özellikle açık inovasyon paradigması ve faaliyetleri ile farklı paydaşların iş birliğine odaklanmaktadır. Araştırmada inovasyon, açık inovasyon ve inovasyon performansı konuları incelenmiş olup Ar-Ge sürecinde açık inovasyon faaliyetlerinin kullanılması sonucunda inovasyon performansındaki etkiyi ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknopark'ta yer alan bilişim işletmeleri incelenmiştir. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Veriler, işletme yöneticileri ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerle toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Ar-Ge süreçlerini müşterilere, tedarikçilere, rakiplere, sektörler arası firmalara, danışmanlık firmalarına ve üniversitelere karşı açıklığı onlarla iş birliği derecesine göre ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen verilere göre Ar-Ge sürecinde müşteriler, üniversiteler, sektörler arası firmalar ve danışmanlık firmaları ile yoğun bir iş birliği kurulması ürün inovasyonunu ve süreç inovasyonunu arttırmaktadır. Bunun yanı sıra bu işbirlikleri son bir yıl içinde geliştirilen ürünlerin satışlarını arttırdığı sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays competitive conditions, businesses have had to innovate to ensure their sustainability. It is able to realize innovations that provide superiority in competition cause R&D costs to increase and take a long time. In addition, businesses have been seeking different ways to shorten this cost and time having opened the concept of open innovation to the external stakeholders. The Purpose of this research is to investigate the effect of open innovation activities on innovation performance of enterprises as a result of application of innovation to R&D processes. In particular, it focuses on the cooperation of different stakeholders through its open innovation paradigm and activities. In this research, innovation, open innovation and innovation performance issues are examined and the effect of innovation performance as a result of the implementation of open innovation activities in R&D process is revealed. The qualitative research method was used to investigate the information technology enterprises in Yıldız Technical University at Yıldız Technopark. Semi-structured interview method was used in the study. Data were collected through face-to-face interviews with business executives. The obtained data were analyzed by descriptive analysis technique. The openness of R&D processes to customers, suppliers, competitors, cross-sectoral firms, consulting firms and universities was measured according to the degree of cooperation with them. According to the data obtained in the research, intense cooperation with customers, universities, cross-sectoral firms and consultancy firms in the R&D process increases product innovation and process innovation. In addition, it is concluded that these collaborations increase the percentage of sales of products developed in the last year.