Türkiye' de kamu özel ortaklıkları örneğinde kamu yönetiminde değişimin kamu hizmeti sürecine yansıması
The reflection of change in public administration to public service process in example public private partnership in Turkey
- Tez No: 602497
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda her şeyin karşı konulamayacak bir hız ile değiştiği gerçeği ile karşı karşıya bulunmaktayız. Bu değişimin etki ve şiddetinin, 1970' li yıllar itibariyle neoliberal düşünce akımının da etkisi ile daha da arttığı söylenebilir. Devletlerin sahip olduğu yönetim anlayış ve uygulamaları da hiç şüphesiz bu değişime kayıtsız kalamamıştır. Dolayısıyla kamu yönetimi disiplini de bu yeni düzene uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Devletin en önemli görevi, varlığının en somut göstergesi ve kamu yönetimi biliminin en önemli konularından biri olan; ortak gereksinimleri karşılama, yani hizmet sunma faaliyetinin de bu oluşumda yeniden ele alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda günümüzde ortaya çıkan yeni kamu hizmeti düşüncesi ile özel sektörün de kamu hizmeti üretim sürecine dahil edildiği kamu özel ortaklığı modeli çalışmanın mihenk noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
We are faced with the fact everything changes very quickly in the last century. The intensity of this change has been increasd by the influence of liberal thought in the 1970s. Government's administraion practies haven't been remain indiffirent to this change. Science of public administration had to adapt to the new order. The most important task and the most important issues of the public administration science the public service delivery must be reconsidered. İn this context nowadays emerging new public service and included in private sector to public service production process the model of public private partnership forms the touchstone of the study.