Bireylerin duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumlarına göre şema modlarının incelenmesi
Study Of The Schema Modes According To Emotion Regulation Strategies And Life Satisfaction Of Individuals
  1. Tez No: 602496
  2. Yazar: BEKİR BİTMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAGIP ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumuna göre şema modlarının incelenmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubunu; 2018-2019 Eğitim/Öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü'nde öğrenim görmekte olan 18 yaş üstü uygun örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 489 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma iki ya da daha fazla değişken arasındaki değişimin varlığını (ilişkisel) ve var olan durumu belirlemeyi amaçladığından (betimsel) karma yöntem modelinde gerçekleştirilmiştir. Dolaysıyla bu çalışmada hem ilişkisel hemde betimsel yöntemler kullanıldığı için karma yöntem modelinde olduğu ifade edilebilir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ), Young Şema Ölçeği-Kısa Form3 (YŞÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Duygu düzenleme stratejileri ile ilgili ele alınan bağımsız değişkenlerin düzeylerine göre oluşturulan grupların bağımlı değişken puanlarının anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz (bağımsız) örneklemler için t testi kullanılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar, duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu değişkenlerinin şema modlarını yordama düzeylerini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu birlikte erken dönem uyumsuz şemaları yordamaktadır. Ayrıca erken dönem uyumsuz şemalar duygu düzenleme stratejilerine göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate schema modes according to emotion regulation strategies and life satisfaction of university students. The study group of this research; In the 2018-2019 academic year, a total of 489 students aged over 18 years of age were selected at the Avsar Campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam University in Kahramanmaraş. The research was conducted in a (descriptive) mixed method model as it aimed to determine the existence (relational) of the change between two or more variables and the existing situation. Therefore, both relational and descriptive methods are used in this study. Data were collected using the Emotion Regulation Questionnaire (ERQ), Young Schema Inventory-Short Form3, the Satisfaction with Life Scale and the Personal Information Form prepared by the researcher. In order to determine whether the dependent variable scores of the groups formed according to the levels of independent variables discussed in emotion regulation strategies differ significantly, t test was used for unrelated samples. In order to determine the relationship between early maladaptive schemas, emotion regulation strategies and life satisfaction, Pearson Moments Correlation analysis was performed. Regression Analysis was performed to determine the predictive levels of mood regulation strategies and life satisfaction variables. According to the results of the research, emotion regulation strategies and life satisfaction predict early maladaptive schemas. In addition, early maladaptive schemas differ according to emotion regulation strategies.