Seramik bünyelerde tekstil kullanımı ve sanatsal uygulamalar
Usage of textile on ceramic bodies and artistic artworks
- Tez No: 602521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Seramik, insanoğlunun yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan sanat dallarından biri olan seramik, başlangıçta günlük kullanıma yönelik olarak şekillendirilmekte idi. Gün geçtikçe insanoğlunun yaşantısına hızla giren seramik, tarihsel süreçte günlük kullanımının yanı sıra dini törenlerde Tanrıça ve benzeri figürünler şeklinde karşımıza çıkmıştır. Kullanım alanı git gide çeşitlenen seramik, günümüzde teknolojik anlamda sunduğu geniş ürün yelpazesi ile birlikte ayrıca birçok sanatçının vazgeçemediği bir malzeme konumundadır. İlerleyen teknoloji ile birlikte her alanda olduğu gibi seramik alanında da birçok gelişme yaşanmıştır. Hayatımızın neredeyse tamamında yer alan seramik, sanatsal anlamda da önemli evrelerden geçmiştir. Şekillendirme, sırlama ve pişirim yöntemlerinde teknolojik ve sanatsal ilerlemeler kaydedilmiştir. Bununla birlikte sanatçıların deneyimleri sonucu alternatif pişirim yöntemleri ile seramik sanatı bambaşka bir boyut kazanmıştır. Seramik sanatçıları, kendisine sınırsız imkânlar sunan seramik ile halen neler yapabileceğini araştırmaktadır. Bunlardan bir diğeri de farklı yüzey etkileri elde etme isteğiyle gerçekleştirilen seramik bünyelerde farklı katkı malzemelerin kullanılmasıdır. Çalışma kapsamında seramik bünyelerde tekstil kullanımı araştırılmıştır. Literatür taramasının ardından ulusal ve uluslararası seramik sanatçılarının gerçekleştirdiği çalışmalar incelenmiş, şekillendirme yöntemleri araştırılarak söz konusu teknik ile ilgili kişisel uygulamalar yapılmıştır. Tekstil malzeme ile seramik bünyenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan uygulamalarda karşılaşılan güçlükler, malzemenin ve ilgili tekniğin sanatçılara sunduğu avantajlar ve dezavantajlar tartışılmıştır. Sonuç itibariyle incelenen eserlerde sanatçıların seramik bünyelerde farklı tekstil türleri ve şekillendirme yöntemlerini tercih ettikleri görülmüştür. Bu yöntemler serbest, kalıpla, asarak, yaş çamur yüzeyinde doku elde etmek amaçlı ve şablonla şekillendirmedir. Sanatçıların bu tekniklerle seramiğin en belirgin özelliklerinden biri olan plastik ifadeyi tekstil ürün ile daha kolay ve gerçeğe yakın şekilde seramiğe aktardıkları aynı zamanda ilgili bünyeler ile kimi seramik sanatçılarının anlatmak istedikleri olgu üzerinden metafor yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ceramics have an important place in human life. Ceramic, which is one of the oldest branches of art, was initially shaped for daily use. Certainly entering into the life of mankind day by day, ceramics have appeared in the form of Goddess and similar figures in religious ceremonies as well as their daily use in historical process. With its wide range of products, it is an indispensable material for many artists. Along with the advancing technology, many developments have been experienced in the field of ceramics as in every field. Almost all of our lives, ceramics, has undergone significant artistic stages. Technological and artistic advances have been made in shaping, glazing and firing methods. However, as a result of the experiences of the artists, ceramic art has gained a new dimension with alternative firing methods. Ceramic artists are still investigating what they can do with ceramics that offer unlimited possibilities. Another one is the use of different additive materials in ceramic bodies with the desire to achieve different surface effects. Within the scope of the study, the use of textiles in ceramic bodies was investigated. After the literature review, the works performed by national and international ceramic artists were examined, shaping methods were investigated and personal applications related to the technique were made. The difficulties encountered in the applications created by combining the textile material with the ceramic structure, the advantages and disadvantages of the material and the related technique to the artists are discussed. As a result, it is seen that artists prefer different textile types and shaping methods in ceramic bodies. These methods are free-hand, moulding, hanging, to obtain texture on the wet surface and forming by stencil. It is seen that artists transfer plastic expression, which is one of the most prominent features of ceramics, to the ceramics more easily and with a realistic approach with the textile product. At the same time, it is seen that some ceramic artists make metaphors about the phenomenon they want to tell.