Tüketici satın alma kararında dijital pazarlama etkisi: THY örneği
The effect of digital marketing on consumer purchasing decision: THY example
- Tez No: 602569
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet globalleşen dünyada tüketicilerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu durum tüketiciler için geçerli olduğu kadar firmalar içinde geçerlidir. Böylece varlıklarını sürdürebilmek ve satış hacimlerini, marka bilinirliğini daha ileri seviyelere taşımak isteyen işletmelerin çevrimiçi dünyadan uzak durması neredeyse olanaksız hale gelmiştir. Bu durumda çevrimiçi platformlarda ürün veya hizmetlerini tanıtmak, müşteri hacmini, kar marjını artırmak isteyen ve satış yapmak isteyen işletmelerin tüketicilerini daha iyi tanıması ve işletmelerin uygulamakta olduğu dijital pazarlama stratejilerinin hangisinin geri dönümlerinin daha olumlu olduğunu belirlemesi işletmeler için son derece faydalı olacaktır. Araştırmanın amacı, dijital pazarlamanın tüketicilerin satın alma davranışlarını ne derecede etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca farklı demografik özelliklere sahip tüketicilerin Türk Hava Yolları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ve dijital pazarlama çalışmalarının tüketici satın alma davranışı üzerinde ne derece önemli rol aldığını ölçümlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde tüketici satın alma davranışı, ikinci bölümünde dijital pazarlama incelenmiş ve üçüncü bölümde ise tüketici satın alma kararında dijital pazarlama etkisini Türk Hava Yolları ile birlikte incelemek üzere yapılan analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma için online anket yöntemi kullanılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi aşamasında SPSS 25.0'dan yararlanılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'de yaşayan ve çevrim içi platformlarda aktif şekilde rol alan 423 tüketiciye online anket uygulanmış ve analiz edilip sonuçlar değerlendirilip, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet has become an indispensable tool for consumers in a globalised world. The significance of the internet is not only felt by consumers but by firms as well. As a result, it has almost become impossible for businesses' with goals to perpetuate their wealth, increase sale volumes and carry the brand image to an advanced level to repudiate the services of the internet . Online platforms have also proven to be immensely effective for businesses' to present and promote their services, increase consumer spending, increase profit margins and has given businesses a great opportunity to know their consumers. In addition, businesses' which have applied the digital marketing strategy will also see the huge benefits. The purpose of the research is to determine to what extent digital marketing affects consumers' buying behaviours. The research also aims to find the how much consumers of different demographic features know about Turkish Airlines and it aims to measure the importance of digital marketing efforts on consumer buying behavior.The first part of the research examines consumer buying behaviors, the second part whether digital marketing has been reviewed, and in the third part the results of the analysis made to examine the effect of digital marketing together with Turkish Airlines are included in the decision to purchase digital consumer. The online research method was conducted for this survey. SPSS 25.0 was utilised to evaluate the survey results.Consequently, the survey was conducted on 423 consumers that live in Turkey and actively use online platforms and the results have been analysed and commented.