Lise öğrencilerinde problem çözme becerileriyle, öz yeterlik ve öz düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem solving skills and self-efficacy and self-regulation in high school students
  1. Tez No: 602633
  2. Yazar: MAHSA HOSSEİN ZİYAE SABONCHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin problem çözme becerileriyle, öz yeterlik ve öz düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama türünde bir araştırmadır. Bu çalışmada öğrencilerin problem çözme, öz yeterlik ve öz düzenleme becerileri cinsiyet, kardeş sayısı, sınıf düzeyi, öğrenci başarı algısı ve anne baba öğrenim durumu değişkenlere göre ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2017- 2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili, Çankaya ilçesinde 10 ve 11 Sınıfta öğrenim gören 207 kız, 177 erkek olmak üzere toplam 384 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada problem çözme envanteri (Şahin, Şahin ve Heppner, 1993), öz yeterlik ölçeği (Telef ve Karaca, 2012), öz düzenleme ölçeği (Harma, 2008) ve demografik bilgileri toplamak amaçlı araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Bulgulara göre lise öğrencilerinin problem çözme becerileriyle öz yeterlik arasında negatif yönde, problem çözme becerileriyle öz düzenleme arasında negatif yönde, öz yeterlik ve öz düzenleme arasında ise pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır. Problem çözme ölçeğinden alınan toplam puanlar ters yorumlanmaktadır. Öğrencilerin cinsiyet, kardeş sayısı, öğrenci başarı algısı değişkenleri ile problem çözme, öz yeterlik ve öz düzenleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Lise öğrencilerinin Baba eğitimi durumu ile öz düzenleme başarısızlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Lise öğrencilerinin problem çözme, öz yeterlik ve öz düzenleme becerileri ile sınıf düzeyi ve anne eğitim durumu arasında ise ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between problem solving skills and self-efficacy and self-regulation ability of high school students. This research study is a relational survey study. In this study, the problem solving, self-efficacy and self-regulation skills were evaluated according to the variables such as gender, number of siblings, class level, student achievement perception and parents educational level. The study was conducted in Cankaya district of the province of Ankara in 2017 - 2018 school year. The participants were 384 students, out of which 207 were girls and 177 were boys, at 10th and 11th grade. In the study, problem solving inventory (Sahin, Sahin ve Heppner, 1993), self-efficacy measurement (Telef ve Karaca, 2012), self-regulation measurement (Harma, 2008) and demographic information form developed by the researcher was utilized to collect data. The findings from this study suggest a negative relationship between problem solving skill and self-efficacy, problem solving skill, and self-regulation while there is a positive relationship between self-efficacy and self-regulation. The total scores from the problem solving measure are interpreted inversely. There is a statistically significant relationship between gender, number siblings, student's achievement perception in the classroom variables and problem solving skill, self-efficacy and self-regulation. There is also statistically significant relationship between father's education level and self-regulation failure level. Finally, there is no statistically significant relationship between problem solving, self-efficacy and self-regulation and grade level and maternal education level variables.