Spor kulüplerinin finansal manipülasyon eğilimi ile finansal fair play kuralları arasındaki ilişkinin Beneish modeli ile ölçülmesi
Measurement of the relationship between financial manipulation tendencies of sport clubs and financial fair play rules with Beneish model
- Tez No: 602634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE SAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Futbol, yüzyıllar boyunca bir eğlence aracı olarak görülmüş ancak; sanayi devrimi ile birlikte bir değişim/gelişim evresine girmiştir. Küreselleşme, şirketleşme, uluslararası rekabet gibi kavramların etkisi futbola, dolayısıyla spor kulüplerine de yansımıştır. Bu etki ile futbol daha profesyonel bir temelde oynanmaya başlamıştır. Bu durum, ulusal ve kıtasal federasyonların kurulması ve kulüplerin önce dernek statüsüne ardından şirket statüsüne dönüşmesine yol açmıştır. Avrupa futbolunun düzenleyici üst kuruluşu olan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), futbolu disipline etmek için Finansal Fair Play (FFP) olarak ifade edilen bazı yükümlülükler yayınlamıştır. Futbolun mali anlamda düzenlenmesi de bu yükümlülüklerin bir parçasıdır ve bu nedenle bazı finansal kuralları 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu yıldan itibaren süper lige dahil olan kulüp veya şirketlerin sunduğu finansal tabloların bu düzenlemelere uygun sunulması gerekmektedir. 1950li yıllardan sonra sıklıkla yaşanan finansal skandallar sonucunda finansal manipülasyon ihtimali, denetim faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması aşamasında dikkate alınması gereken bir unsur olmuştur. Bilgi kullanıcıları açısından büyük öneme sahip olan finansal bilgilerde, manipülasyon ihtimalinin belirlenmesi için ortaya atılan pek çok model bulunmaktadır. Bunların arasında en çok bilinen ve kullanılan yöntem Beneish modelidir. Bu çalışmada, UEFA'nın yayınladığı Finansal Fair Play kurallarının, borsada işlem gören Türk spor kulüplerinin manipülasyon eğilimlerine etki düzeyi Beneish modeli kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For centuries, football has been regarded as a means of entertainment. With the industrial revolution has entered a phase of change / development. The effects of notions like globalization, corporatization and international competition also has been reflected in football. With this effect, football has started to be played on a more professional basis and gained a commercial and institutional aspect. This has led to the establishment of continental and national federations and the transformation of clubs into association status and then to company status. Union of European Football Associations (UEFA), as the governing body of European football, has issued certain obligations to discipline football with Financial Fair Play regulations. The financial regulation of football is also a part of this situation; therefore some financial rules was announced to be implemented from 2013 onwards. As of this year, the financial statements submitted by the clubs or companies included in the super league must be presented in accordance with these regulations. As a result of the frequent financial scandals after the 1950s, the possibility of financial manipulation has been a factor to be considered in the planning and implementation of audit activities. There are many models for determining the possibility of manipulation in financial information, which is very important for information users. Beneish model is the most well known and used method. In this study, the effect of UEFA's Financial Fair Play rules on the manipulation tendencies of Turkish sports clubs traded on the stock market was investigated using the Beneish model.