10-14 yaş arası kız ve erkek çocuklarda uyku, tv izleme, bilgisayar ve akıllı telefon kullanım sürelerinin fiziksel aktivite düzeyi ve beden kompozisyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of sleep, tv watch, computer and smart phone usage time on physical activity level and body composition in girls and boys between 10-14 years
  1. Tez No: 602643
  2. Yazar: YAĞMUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı 10-14 yaş arası kız ve erkek çocuklarda uyku, tv izleme, bilgisayar ve akıllı telefon kullanım sürelerinin fiziksel aktivite düzeyi ve beden kompozisyonuna etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın katılımcı grubunu Ankarada ilköğretim okullarında eğitim ve öğretim gören 10-14 yaş arasındaki 551 kız ve 553 erkek çocuk oluşturmuştur. Çalışmamızda boy uzunluğu (cm), Beden ağırlığı (kg) ve BKİ ölçümleri alınmıştır. Araştırmacı tarafından teknolojik cihazlar ile ilgili sorular oluşturulmuş ayrıca Çocuklar için Fiziksel Aktivite anketi (ÇFAA) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Erkek çocuklardan 330 kişi (%59,7) ideal, 105 kişi (%19) şişman, 55 kişi (%9,9) obez ve kız çocuklardan 298 kişi (%54,1) ideal, 108 kişi (%19,6) şişman ve 76 kişi (%13,8) obez olarak belirlenmiştir. Okula yürüyerek giden çocukların Beden ağırlığı ve BKİ değerleri daha düşük olarak bulunmuştur. Erkek çocuklarda hafta içi 8 saat uyuyan grubun BKİ düzeyi düşük ve fiziksel aktivite düzeyi daha yüksek olarak görülmektedir. Hem erkek hem de kız çocukların genellikle hafta içi 9 ile 11 saatleri arasında uyuduğu görülmektedir. Büyük çoğunluğun saat 11 ve sonrasında uyuduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sleep, tv watching, computer and smartphone usage periods on physical activity level and body composition in boys and girls aged 10-14 years. The participants of this study consisted of 551 girls and 553 boys aged between 10-14 years studying in elementary schools in Ankara. In this study, height (cm), body weight (kg) and BMI measurements were taken. Questions related to technological devices were created by the researcher and Children Physical Activity Questionnaire (CFAA) was used. SPSS 25 software was used for data analysis. 330 people (59.7%) were ideal for boys, 105 people (19%) were obese, 55 people (9.9%) were obese and 298 people (54.1%) were ideal for girls, 108 people (19.6%) obese were obese and 76 people (13.8%) were obese. Body weight and BMI values were found to be lower in children going to school on foot. The BMI level of the children sleeping 8 hours during the week was lower and physical activity level was higher in boys. Both boys and girls usually sleep between 9 and 11 hours on weekdays. On the other hand, it is observed that the majority of the students sleep at 11 o'clock and after the weekend.