Pax Britannica and the anti-systemic movement of viceroy Mehmet Ali Pasha of Egypt
Pax Britannıca ve Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa'nın sistem karşıtı hareketi
  1. Tez No: 602699
  2. Yazar: OKYANUS AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
19. yüzyıl siyasi iktisadı, bir sistem olarak Pax Britannica tarafından belirlenmiştir. Bu dönem süresince, devlet ve piyasa daha da liberalleşmiş,“siyasi”olanla“ekonomik”olan birbirine daha fazla bağlı hale gelmiş, başat güçlerin çıkarları dünya sathında şekillendirilmiştir. Büyük Britanya, bu bağlamda öncü rolü üstlenmiş ve her alanda artan gücüyle sistemik normları büyük oranda tasarlayabilmiştir. Britanya'nın gücü, devlet, ticaret ve sermayenin araçlarını sentezleme arzusu ve maharetinden kaynaklanmıştır. Pax Britannica yolunu belirlerken, aynı zamanda, oluşacak herhangi bir anti-sistemik gidişata müsaade etmeme ve bunu sisteme yeniden dahil etme güdüsüyle hareket etmiştir. Mevcut çalışma, bu duruma örnek teşkil eden hususlardan biri olan, 19. yüzyılın ilk yarısında, sistemin temellerini Mısır'dan, muhtelif yönlerden sınayacak ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın şahsında tezahür edecek sistem karşıtı hareketin durumunu incelemektedir. Bu çalışma, anılan anlayışla, şu konulara değinmektedir: bu hareketin nitelikleri ve amaçları temelinde nasıl sistemin odak noktası haline geldiği; sistemin bölgesel ve uluslararası düzeylerdeki işleyişine verdiği zarar; sistemin, muhtelif erkleriyle söz konusu harekete yönelik kaçınılmaz tepkisi. Bu çalışma esasen Pax Britannica ve sistem karşıtı bir hareketin lideri olarak Mehmet Ali Paşa arasındaki uyuşmazlığı ele almakta, Pax Britannica'nın, Mehmet Ali Paşa'nın Mısır'ının yükselişi ve çöküşündeki işlevini sorgulamakta, ayrıca Mehmet Ali sonrası Mısır'ın Pax Britannica içerisinde yeniden konumlandırılmasına değinmektedir.
Özet (Çeviri)
The Pax Britannica, as a system, defined the political-economy of the nineteenth century. Throughout this period, the state and the market became increasingly liberal, the“political”and the“economic”became further interdependent, and interests of the dominant Powers were extended throughout the world. Great Britain turned out to be the leading state in this context and, with her ever-increasing power, embarked upon setting the systemic norms. Her strength relied on the will and ability to synthesise instruments of state, commerce, and capital. She would not only determine the course of the Pax Britannica, but would also derive from the impulse to re-systematise any trajectory deviating from that course. The present study attempts to analyse one of such examples: the anti-systemic movement, which, embodied by Kavalalı Mehmet Ali Pasha, challenged the system's fundamentals in multiple directions from Egypt during the first half of the nineteenth century. In this regard, the study addresses the following: how the said entity would be placed under the spotlight of the system in terms of its characteristics as well as its ambitions; the damage it would produce on the functioning of the system at the regional and international levels; and the inevitable reaction by the various forces of the system against Mehmet Ali's movement. The thesis essentially examines the incompatibility between the Pax Britannica and Mehmet Ali as an anti-systemic entity; tries to question the Pax Britannica's function in the rise and fall of Mehmet Ali's Egypt; and addresses Egypt's re-orientation within the system in its post-Mehmet Ali form.