Kolesterol safra taşlı hastalarda kısa süreli ursodeoksikolik asid kullanımının in vitro safra kesesi kas kontraksiyonu üzerine etkisi
- Tez No: 60270
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Safra taşlı hastalarda safra kesesinin boşalma fonksiyonu bozulmakla birlikte safra asidleri ile yapılan dissolusyon tedavisinin sonuçları hakkında çelişkili bilgiler yayınlanmıştır. Kese boşalma fonksiyonunu araştırmak üzere yapılan daha önceki çalışmalar ultrason ve Tc - HİDA sintigrafi gibi indirek metodlarla yapılmışlardır. Bu çalışmaların bazılarında safra asidleri ile yapılan tedavi sırasıda kesesinin dolma ve boşalım fonksiyonlarında bozulma olduğu öne sürülürken, bazı çalışmalarda olmadığı öne sürülmüştür. Biz Ursodeoksikolik Asid ( UDCA ) tedavisi gören kolesterol safra taşlı hastalarda safra kesesi striplerinin in vitro kontraktilitesini değerlendirdik. Bu çalışmada, UDCA ( 10 mg.kg“1. gün'1 ) tedavisi alan 14 kolesterol safra taşlı hasta ve tedavi almayan 14 hastanın safra kesesi düz kas striplerinden elde edilen kontraksiyon cevapları karşılaştırıldı. UDCA ile tedavi gören hastaların kese striplerinde CCK - 8 ' e ( 10 ”10- 10"6 ) karşı gelişen gerim cevapları tedavi görmeyenlerin cevaplarından daha yüksek olmasına rağmen istatistik! olarak anlamlı bulunmadı ( p > 0.05 ). Sonuç olarak; tedavi görmeyen gurupla karşılaştırıldığında, tedavi gören hastaların kontraksiyon cevaplan istatistik! olarak anlamlı bulunmamasına rağmen, UDCA tedavisi sırasında, safrada azalan kolesterol saturasyon endeksine, azalmış safra kesesi kontraksiyonunun eşlik etmesi beklenebilecek bir sonuç değildir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Impaired gallbladder emptying has been associated with gallstone disease but any effect on or from bile acid therapy for gallstone dissolution is controversial. Previous studies done by Tc - HI DA scan and ultrasonography were indirect methods for measuring gallbladder emptying. Some of these studies suggested that bile acid therapy impairs gallbladder filling and emptying and some of them not. We evaluated in vitro contraction of gallbladder strips of cholesterol gallstone patients on Ursodeoxycholic Acid ( UDCA ) therapy. In this study, contraction forces of gallbladder smooth muscle strips of 14 patients with cholesterol gallstones treated with UDCA ( 10 mg. kg“1, day”1 ) and of 14 untreated patients were compared. The strips were stimulated with increasing concentrations of cholecystokinin-8 ( CCK - 8 ). The tensions developed in respond to CCK-8 ( lO'^-IO"6 M ) were greater in strips from specimens of UDCA treated patients than untreated patients, but that is not statistically significant ( p > 0.05 ). We concluded that although our results were not statistically significant comparing with the untreated group, decreased cholesterol saturation index during the treatment with UDCA would thus not be expected to be accompanied by decreased gallbladder contraction. 33