Spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin iyilik hali (wellness)düzeylerinin değerlendirilmesi
Faculty of sport sciences student students wellness
  1. Tez No: 602756
  2. Yazar: BURCU KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesine bağlı bölümlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin iyilik hali (wellness) düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerine bağlı bölümlerde öğrenim gören 112'si Erkek ve 74'ü Kız öğrenci olmak üzere toplam 186 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemin seçiminde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve İyilik Hali Yıldızı Ölçeği (İHYÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, Sosyal Bilimciler için İstatistik Programı (SPSS 25.0) kullanılarak tanımlayıcı istatistik yöntemleri, ilişkisiz örneklemler t-testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon uygulanmıştır. Araştırma sonucunda spor bilimleri fakültesine bağlı bölümlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin iyilik hali (wellness) düzeylerinin %73 ile iyi bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin iyilik düzeylerinin cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf, lisanslı veya düzenli olarak spor yapma, sigara içip içmeme veya içilen sigara sayısına göre anlamlı bir farlılık göstermediği görülmüştür (p>0,05). Ancak haftalık olarak yapılan spor sayısı ile iyilik hali arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İyilik halinin %4,5'inin spor sayısından kaynaklandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the wellness levels of university students studying in the departments of the sports sciences faculties. The research model was used in the study and the sample of the study consisted of 186 students (112 male and 74 female) studying in the departments of Gazi University, Ankara University and Hacettepe University Faculty of Sport Sciences in 2018-2019 academic year.Stratified sampling method was used in the selection of the sample. The data of the study was collected by Personal Information Form and Well-Star Scale (İHYÖ). In the analysis of the data, descriptive statistics methods, unrelated samples t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis and linear regression were used by using Statistical Program for Social Scientists (SPSS 25.0). As a result of the research, it was determined that the wellness levels of university students studying in the departments of the sports sciences faculties were at a good level with 73%. It was observed that the well-being levels of the students did not show a significant difference according to gender, age, department, class, doing licensed or regular sports, smoking or the number of cigarettes smoked (p>0.05). However, there was a low positive and significant relationship between the number of training performed weekly and well-being. It is possible to say that 4.5% of the well-being is caused by the number of sports.