Gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme ilişkisi: Ampirik bir inceleme
The relationship between income inequality and economic growth: An empirical investigation
  1. Tez No: 602758
  2. Yazar: EMİN EFECAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VAROL İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Süregelen teorik ve ampirik çalışmaların sayısının artmasının ve kapsamının genişlemesinin yaratmış olduğu merak, çalışmaya başlangıcın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu çalışma, diğer çalışmalardan farklı olarak eşitsizlik-büyüme ilişkisinin karşılıklı bir değerlendirmesini yapmak yerine gelir eşitsizliğinin ekonomik büyüme yaratıp yaratmayacağını ilk iki bölümde kavramsal, teorik ve ampirik çerçeve çizilerek, üç bölümde değerlendirmektedir. Bunun için Hansen (1999) eşik değer analizinden faydalanılmıştır. 1996-2016 dönemi için, yıllık ve beş yıllık ortalama veriler ile dengeli bir panel oluşturulmuştur. Çalışmada analize konu olan 60 adet ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler önce yıllık veriler ile tek bir panelde incelenmiştir. Dünya Bankası gelir sınıflandırmasına göre ayrıştırılan ülkeler, yıllık veriler ile dört farklı panelde tekrar incelenmiştir. Tüm ülkeleri içeren bir panelde, beş yıllık ortalama veriler ile incelenen ülkeler, vergi ve transferlerin etkinliğini ölçmek amacıyla yıllık ve beş yıllık ortalama veriler ile beş panelde daha incelenmiştir. Eşitsizlik göstergesi olan Gini katsayısı, eşik değişken ve rejime bağlı değişken olarak tanımlanmıştır. Gini katsayısı ile ilişkili olarak iki farklı eşitsizlik değişkenine ve bunlardan elde edilen vergi ve transferlerin etkinliği değişkenine eşik konulmuştur. Bağımlı değişken olarak kişi başına gayri safi yurt içi hâsıla yıllık artış oranı tanımlanmıştır ve modele kontrol değişkenler de eklenmiştir. Tahmin bulgularına ilişkin tablolar, bulguların teorik ve ampirik yaklaşımlar ile ilişkisine dair değerlendirmeler ve politika önerileri üçüncü bölümde yer almaktadır. Gelir eşitsizliğinin ekonomik büyüme üzerine eşik değer etkisi, ayrı panellerde anlamlı ve anlamsız sonuçlara ulaşılması bakımından farklılaşmaktadır ve bu sonuçlar kapsamında politika önerileri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The curiosity created by the increase in the number of ongoing theoretical and empirical studies and the widening of its scope has been the starting point of the study. In contrast to other studies, this study evaluates whether income inequality creates economic growth or not in three sections rather than making a correlative assessment of the inequality-growth relationship by drawing a conceptual, theoretical and empirical framework in the first two chapters. Hansen (1999) threshold value analysis is used for this reason. A balanced panel is created with annual and five-year average datas for the period 1996-2016. There are 60 countries subject to analysis. These countries are first examined in a single panel with annual datas. The countries which are separated according to World Bank income classification are analyzed in four different panels with annual datas again. All countries are examined in a panel with five-year average datas, and are further examined in five panels with annual and five-year average datas in order to measure the effectiveness of taxes and transfers. Gini coefficient, which is an indicator of inequality, is defined as threshold variable and regime dependent variable. In relation to the Gini coefficient, two different inequality variables and the efficiency of taxes and transfers obtained from these variables are set as thresholds. Annual growth rate of per capita gross domestic product is defined as the dependent variable and control variables are added to the model. Tables of estimation findings, evaluations of the relationship between findings and theoretical and empirical approaches and policy recommendations are included in the third section. The threshold effect of income inequality on economic growth differs in terms of meaningful and meaningless results in separate panels and policy recommendations are asserted regarding those findings.