Tabu
Taboo
- Tez No: 602763
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu film çalışmasında, klasik bir kurgusal olay omurgası üzerinden farklı kültürel kodlara sahip, lâkin aynı şehirde yaşayan üç insanın duygusal çatışmaları sinematografik bir dille aktarılmıştır. İçinde bulundukları sosyal şartlara uyum sağlamak için çaba sarf eden bu üç kurgusal karakterin geçmişlerinden kurtulamamaları, onları yabancılaşma kavramının somut göstergeleri haline getirir. Dramaturjik olarak postmodern bir yapıya sahip olan film; anlatı tarzı ile klasik ve çağdaş sinemayı harmanlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this film, the emotional conflict of three persons who live in a same city and have the different cultural codes is presented by a cinematographic language using the classical plot in fiction. Three fictional characters try to adapt to the social relationships in the city and their effort to get rid of the past makes them the signs of the notion of alienation. The film in which postmodern structure is dramaturgically aims to involve with classical and contemporary cinematographic expression.