Hızır bin Mehmed Amâsî ve Gusûnü'l-usûl ve şerhi Tehîcu Gusûni'l-Usûl adlı eserleri
Hizir bin Mehmed Amasi and his books Gusûnü'l-Usûl and şerhi Tehîcu Gusûni'l-usul
- Tez No: 602773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Hızır Bin Mehmed Amâsî Gusûnü'l-Usûl ve Şerhi Tehîcu Gusûni'l-Usul Adlı Eserleri adlı risalesinin tahkiki konulu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tahkikini yaptığımız Gusûnü'l Usûl adlı muhtasarın metni olan Menâru'l envâr'ı ve müellifi Ebu'l-Berekât en-Nesefî'yi tanıttık. Böylece tanıtım ve neşrini yaptığımız eserin daha iyi anlaşılmasına zemin oluşturulmuştur. İkinci bölümde Hızır bin Mehmed Amâsî'nin hayatına ve Gusûnü'l Usûl ve Şerhi Tehîcu Gusûni'l-Usul Adlı Eserlerinin tanıtılmasına yer verilmiştir. Amâsî'nin yaşadığı dönemin siyasi ve ilmi durumunun bilinmesi müellifin kendisini ilmi anlamda nasıl yetiştirdiğinin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Amâsî'nin doğumundan vefatına kadar hayatı ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, kaleme aldığı eserler, öğrencileri, ailesi ve görevleri belirtilmiştir. Gusûnü'l Usûl adlı risalenin Menâru'l Envâr ile karşılaştırılmalı olarak ayrıntılı bir şekilde incelemesi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde Gusûnü'l-Usûl ve Şerhi Tehîcu Gusûni'l-Usul'ün metinleri birlikte ele alınmıştır. Metin oluşturulurken müellif nüshasında okuma problemi olan yerler diğer nüshalar ile karşılaştırılmıştır. Metinin yazımında içerik dikkate alınarak bab ve fasıllar tarafımızdan koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our work themed Hızır bin Mehmed Amâsî and His Books Gusûnü'l-Usûl and Tehîcu Gusûni'l-Usul consists of three chapters. In the first chapter, we introduced Menâru'l Envâr which is the summary of Gusunü'l Usul and its author Ebu'l Berekat En- Nesefi. Therefore, we established the background information for smoother comprehension. The second chapter is allocated to the presentation of the life of Hızır bin Mehmed Amasi and his work Gusunü'l Usul. The background information about the political and academic aspects of his era will facilitate the understanding of the context of how he developed his scholarly career. Amari's life was explained in detail from his birth until his death. Also; his scholarly works, his students, his family, and his accomplishments were explained in this part. There is also a comparative analysis between Gusunü'l Usul and Menâru'l Envâr. In the third chapter, there is the full text of Gusunü'l Usul. In certain parts, there is the problem of reading due to the historical handwriting. This problem was overcome through a comparison between different versions of the text. In the recomposition of the text, we added chapters and titles by paying attention to the contextual background.