Altmışbeş yaş üzerindeki hastalarda vitamin B-12 ve folik asit eksikliğinin araştırılması
Investigation of vitamin B-12 folic acid deficiency in patients over 65 years of age
  1. Tez No: 60279
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmayı 65 yaşın üzerindeki hastalarda B-12 vitamini ve folik asit eksikilğinin ne sıklıkla görüldüğünü araştırmak için planladık, Şubat 1995- Mart 1996 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniğine herhangi bir nedenle müracaat eden 244 hasta ve kontrol grubu olarak seçilen 25 sağlıklı genç üzerinde yaptık. Altmış beş yaş üzerindeki 244 hastanın 20'sinde (%8.2) serum vit.B-12 düzeyini ve 12'sinde de (%4.9) serum folik asit düzeyini normalden düşük olarak tesbit ettik. Altmış beş yaş üzerindeki hastalarda yaş ile serum vit.B-12 düzeyi ( p>0.05) ve folik asit düzeyi ( p>0.05) arasında herhangi bir ilişki bulamadık. Altmış beş yaş üzerindeki hastalarda kontrol grubuna göre serum folik asit düzeyini daha düşük bulduk. Ancak bu fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Serum vit.B-12 düzeyi düşük olan hastalar, 65 yaş üzerindeki serum vit.B-12 değeri normal olan hastalar ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum vit.B-12 düzeylerinin bu iki gruba göre daha düşük olduğunu bulduk (pO.0001, pO.0001). Sonuç olarak özellikle yaşlılarda serum vit.B-12 eksikliğinin görülme sıklığının yüksek olduğu, erken tanı ve tedavi için serum vit.B-12 düzeylerinin 65 yaşın üzerindeki kişilerde periyodik olarak kontrol edilmesi gereği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the frequency of vitamin B-12 and folic acid deficiency in patients over 65 years of age.Two hundred and forty four patients admitting to Department of Internal Medicine, Medical School, Atatürk University due to any complaint between February 1995-March 1996. Twenty five healthy young subjects were included in this study as the control group. Of 244 patients over 65 years of age, 20 (8.2 %) had low serum vitamin B-12 level and 12 (4.9 %) had low serum folic acid levels. No significant relation was detected between age of the patients over 65 years of age and serum vitamin B-12, and folic acid level (p>0.05). Although serum folic acid levels were found to be decreased in patients over 65 years of age, the difference was not statistically important.