Hepatit C virusuna bağlı kronik karaciğer hastalarında HCV genotipleri
HCV genotypes in patients with hepatitis C virus related chronic liver diseases
- Tez No: 60280
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEĞERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET HCV'nun, bütün Dünya' da kronik karaciğer hastalıkları ve HSK etyolojisinde çok önemli rol oynadığı bilinmektedir. Türkiye'de ve bölgemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de bu konuda yapılmış bir çok çalışma vardır. HCV'nun genotipleri ile karaciğer hastalığının Minik, patolojik seyir ve interferon tedavisine yanıt arasındaki ilgi çok önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada, bölgemizde ilk defa HCV'nun genotip tayinini yaptık ve sonuçlarımızı tartıştık. Çalışmamızda, anti-HCV'si pozitif, 50 kronik karaciğer vakasına ait serum örneklerini inceledik. Kadın/erkek oranı ve yaş ortalaması benzerdi. Hepatit C virus genotiplerini, Okamoto'nun, tip spesifik primerlerin baz alındığı miksing metodu ile inceledik. Polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak 50 vakarım 28 'inde HCV RNA pozitif, 22 'sinde negatif bulundu. HCV RNA' sı pozitif olan 28 vakanın tümünde genotip lb tespit edildi. HCV RNA' sı pozitif ve negatif vakalar arasında yaş, cins dağılımı, anamnez ve diğer özellikler bakımından fark yoktu. Sonuçlarımız, yurdumuzda yapılan diğer çalışmalarla tam uygunluk göstermektedir. Yurdumuzda değişik merkezlerde yapılan çalışmalarda büyük çoğunluk HCV genotip lb tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre Türkiye'de, Güneydoğu dahil, HCV'na bağlı karaciğer hastalığı olanlarda hakim olan tip genotip Ib'dir. Çahşmamızdan çıkan bu sonuç, bölgemizde HCV'na bağlı kronik karaciğer hastalığının takip ve tedavisinde çok önemli bilgiler verebilir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that HCV has an important role in the etiology of chronic liver diseases and HCC in the world. There are many studies about this subject which have been made in Turkey and also in Southeast region of Turkey. The relationship between HCV genotypes and clinical course, pathogenicity and influence on response to interferon therapy is very important. With this respect, our study is the first one which HCV genotypes have been determined and discussed in our region. We have analyzed serum samples of 50 patients who have been positive for antibody to HCV and have had chronic liver disease. The ratio of male to female and median age has been similar. We have examined hepatitis C virus genotypes by mean of method; Okamoto's mixing method which is based on type- spesific primers. Of 50 patients, 28 have been positive for HCV RNA and 22 have been negative by using polymerase chain reaction. We have determined genotype lb in all 28 patients who have been positive for HCV RNA. There hasn't been any difference between the patients have been positive for HCV RNA and who have been not in the respect of age, sex, history and the other findings. Our results are appropriate with the studies which have been made in our country. HCV genotype lb have been determined mostly in the studies of different centers of Turkey. Regarding to these results, HCV genotype lb is the predominant genotype in patients with HCV related deseases in Turkey including Southeast region. The results of our study can give very important information about watching and therapy of HCV related chronic liver desease in our country. 29