Evaporatif kuru göz hastalığı oluşumunda meibomius bez hastalığının ve nöromediyatörlerin rolü
The role of meibomius gland disease and neuromediators in evaporative DRY eye disease
- Tez No: 602809
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANJU İRKEÇ, DOÇ. DR. SİBEL KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; ekran kullanımının oküler yüzey üzerinde yaptığı değişiklikleri ve bunların kuru göz bulgularıyla ilişkisini ve meibomius bez disfonksiyonunun (MBD) oküler yüzey üzerinde yaptığı değişiklikleri incelemek, ve ekran kullanımı ile oluşan değişiklikler ile karşılaştırmaktır. Ayrıca, bu değişikliklerin gözyaşı sitokin düzeyleri ve Substans P (SP) düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla kliniğimize başvurmuş , günde 4 saatten fazla ekran kullanımı olan 17 hasta, günde 4 saatten fazla ekran kullanımı ile birlikte MBD'si olan 17 hasta, ekran kullanımı günde 4 saatten az olan ve MBD'si olan 26 hasta ile yaş ve cinsiyet dağılımı benzer olan, oküler yüzey hastalığı veya şikayeti olmayan sağlıklı 20 kişi kontrol grubu olarak değerlendirildi. Ekran kullanım süresi sorgulandı. Oküler yüzey ve gözyaşı fonksiyonları; OSDI (Oküler yüzey hastalık indeksi) anketi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) değerlendirmesi, flöresein ve lizamin ile oküler yüzey boyanması, Schirmer testi, meibografi ile MBD evrelendirmesi, in vivo konfokal mikroskopi ( VKM) ölçümleri ve Cochet-Bonnet ile kornea hassasiyet ölçümleri ile değerlendirildi. Hastaların gözyaşlarında GM-CSF, G-CSF, IFN-α, IFN-γ, IL-1β, IL-1RA, IL-2, IL-2R, IL-4, IL- 5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-10, IL-12, IL-13, IL-15, IL-17, TNF-α, MCP-1, IP-10, MIG, RANTES, Eotaksin, MIP-1α, MIP-1β, EGF, FGF, HGF ve VEGF düzeyleri Luminex ile, gözyaşlarında SP düzeyi ise ELISA ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of visual display terminal (VDT) work and meibomian gland dysfunction (MGD) on the ocular surface and their association with dry eye disease. In addition, the comparison of the changes with VDT work and changes with MGD were evaluated and the relationship between these changes and tear cytokine levels and Substance P (SP) levels were evaluated. 17 patients with more than 4 hr/day VDT work, 17 patienst with more than 4 hr/day VDT work and with MGD, 26 patients with less than 4 hr/day VDT work and with MGD who admitted to our clinic and a sex and age matched control group of 20 patients who had no history of any ocular disease except refractive errors were enrolled. VDT work duration were examined, ocular surface and tear functions were evaluated with; OSDI (Ocular surface disease index) questionnaire, tear breakup time (TBUT) assesment, Fluorescein and Lissamine staining of the ocular surface, Schirmer test, MGD staging with meibography, in vivo confocal microscopy (IVCM) measurement and corneal sensitivity measurement with Cochet-Bonnet. GM- CSF, G-CSF, IFN-α, IFN-γ, IL-1β, IL-1RA, IL-2, IL-2R, IL-4, IL-5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-10, IL-12, IL-13, IL-15, IL-17, TNF-α, MCP-1, IP-10, MIG, RANTES, Eotaksin, MIP-1α, MIP-1β, EGF, FGF, HGF ve VEGF levels in tears were examined with Luminex and SP levels in tears were examined with ELISA.