Kuru gözü olan keratokonus hastalarında antioksidan içeren gözyaşı damlası kullanımının oküler yüzey oksidatif stres, lizil oksidaz enzim düzeyi ve prolidaz aktivitesi üzerine etkisi
The effect of antioxidant-containing tear drops on ocular surface oxidative stress, lysozyme oxidase enzyme level and prolidase activity in keratoconus patients with dry eye
  1. Tez No: 895713
  2. Yazar: BÜŞRA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YEŞİLIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Keratokonus (KK) günümüzde sık görülen, progresif seyirli bir kornea hastalığı olup, ciddi görme kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Günümüzde hastalığın ortaya çıkmasını önleyen veya ilerleyişini durdurabilen medikal tedavi henüz yoktur. Literatürde oksidatif stresin hastalığın patogenezinde rol oynadığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiş fakat antioksidan tedavilerin oksidatif stres düzeyine ve hastalığın klinik bulgularına olan etkinliği araştırılmamıştır. Ayrıca son yıllarda kısıtlı sayıda çalışmada lizil oksidaz (LOX) düzeyi ve prolidaz aktivitesinin (PA) de KK hastalığında azaldığı ileri sürülmüştür. Bu proje kapsamında kuru gözü olan KK hastalarında antioksidan içeren suni gözyaşı damlası kullanımının gözyaşındaki total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), LOX düzeyi ve PA üzerine olan etkisinin araştırılması ve bu düzeylerin kontrol gruplarıyla kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaş arası kuru göz bulgularının eşlik ettiği 45 KK hastası dahil edildi. Kontrol grubu olarak benzer yaş ve cinsiyette herhangi bir tedavi almayan 30 evaporatif tipte kuru göz (MGD) hastası ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcıların detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Tüm katılımcıların topografi cihazı keratometri, pakimetri, aberasyon ve meibomografi ölçümleri yapıldı. Oküler yüzey parametrelerinden Schirmer-1 testi, gözyaşı kırılma zamanı (TBUT) ve oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI) ölçüldü. Keratokonus grubu maksimum keratometri (Kmax) değerlerine göre grade 1 (≤50 D), grade 2 (>50 D,
Özet (Çeviri)
Purpose: Keratoconus (CC) is a common, progressive corneal disease that can result in severe vision loss. Currently, there is no medical treatment that can prevent the onset or stop the progression of the disease. In the literature, oxidative stress has been shown to play a role in the pathogenesis of the disease in various studies, but the effectiveness of antioxidant therapies on oxidative stress levels and clinical findings of the disease has not been investigated. In addition, a limited number of studies in recent years have suggested that lysyl oxidase (LOX) level and prolidase activity (PA) are also decreased in CC disease. In this project, we aimed to investigate the effect of the use of artificial tear drops containing antioxidants on total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS), LOX level and PA in tears in patients with dry eye and to compare these levels with control groups. Materials and Methods: Forty-five patients aged 18-40 years with dry eye symptoms were included in the study. As a control group, 30 patients with evaporative type dry eye (MGD) and 30 healthy volunteers of similar age and gender who did not receive any treatment were included. Detailed ophthalmologic examinations were performed in all participants included in the study. Topography, keratometry, pachymetry, aberration and meibomography measurements were performed in all participants. Schirmer-1 test, tear breakup time (TBUT) and ocular surface disease index (OSDI) were measured. Keratoconus group was staged as grade 1 (≤50 D), grade 2 (>50 D,