The impact of authentic leadership and psychological ownership on job satisfaction: A research in tourism enterprises
Otantik liderlik ve psikolojik sahiplenmenin iş tatmini üzerine etkileri: Turizm işletmelerinde bir araştırma
  1. Tez No: 602837
  2. Yazar: AHMET GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma otantik liderlik, psikolojik sahiplenme ve iş tatmini kavramları arasındaki ilişkileri takipçiler tarafından algılandığı şekilde açıklamaktadır. Araştırma verileri Avolio, Gardner and Walumbwa'nın (2007) otantik liderlik ölçeği ve Avey ve Avolio'nun (2007) psikolojik sahiplenme ölçeği ve Brayfield ve Rothe'nin (1951) iş tatmini ölçeği formları kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler için Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Muğla ve Nevşehir'de bulunan Türk otellerinin iş gören, alt / orta / üst düzey yöneticilerinden toplanan 446 örnek kullanılmıştır. Hipotezler, yapısal eşitlik modeli, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, tek yönlü ANOVA ve t-testi kullanılarak test edilmiştir. Araştırma psikolojik sahiplenme ve otantik liderlik arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve şeffaflık faktörünün psikolojik sahiplenme ile daha yüksek bir korelasyon değerine sahip olduğunu doğrulamaktadır. Psikolojik sahiplenme, özellikle aidiyet duyguları güçlendirildiğinde, daha yüksek iş tatmini sağlamaktadır. Bulgular aidiyet faktörünün iş tatmini ile güçlü bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmada uygulanan yapısal eşitlik modeli, psikolojik sahiplenmenin otantik liderlik ve iş tatmini arasında kısmi aracılık etkisi olduğunu göstermiştir. Bulgular, liderlerin takipçilerin sahiplenme duygusu edinmesine ve iş tatminlerinin sağlanmasına yardımcı olan kilit rolünü doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study explains relationships among authentic leadership, psychological ownership and job satisfaction constructs as perceived by the followers. Survey data was collected by using Avolio, Gardner and Walumbwa's (2007) authentic leadership questionnaire and Avey and Avolio's (2007) psychological ownership questionnaire, and the Brayfield and Rothe's (1951) job satisfaction questionnaire form. 446 samples from employees, lower/middle/higher level managers of Turkish hotels located in Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Muğla and Nevşehir used for statistical analysis. Hypotheses were tested by using structural equation model, Pearson correlation analysis, regression analysis, one-way-ANOVA and t-test. The study confirms that psychological ownership is positively connected with authentic leadership, and transparency component has higher relationship values with psychological ownership. Psychological ownership provides higher job satisfaction especially when the belongingness feelings are amplified. Findings revealed that belongingness feeling has a strong correlation with job satisfaction. The structural equation model performed in the research indicated a partial mediating effect of psychological ownership between authentic leadership and job satisfaction. The findings confirm the key role of the leaders in projecting ownership feelings onto followers and assisting their job satisfaction.