Psikolojik dayanıklılık ve örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişki: Birey-örgüt uyumu, birey-iş uyumu, işten ayrılma niyeti ve algılanan örgütsel desteğin düzenleyicilik rolü (Perakende sektörü örneği)
The relationship between psychological resilience and organizational alienation: Moderating role of person-organisati̇on fit, person-job fit, turnover intention and perceived organizational support (Sample of retail industry)
  1. Tez No: 602926
  2. Yazar: MUHAMMET CUMALİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmada örgütsel yabancılaşma ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin ortaya konulmasının yanında birey-örgüt uyumu, birey-iş uyumu, işten ayrılma niyeti ve algılanan örgütsel desteğin düzenleyicilik etkisinin anlamlı olup olmadığının saptanması hedeflenmiştir. Araştırmaya bu bağlamda Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Denizli, Bursa ve Şanlıurfa illerinde Tekstil ve Gıda perakendeciliği üzerine faaliyet gösteren özel bir firmada çalışan 1053 birey katılmıştır. Verilerin toplanmasında Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Örgütsel Yabancılaşma Ölçeği, Birey-Örgüt Uyumu Ölçeği, Birey-İş Uyumu Ölçeği, Eisenberger'in Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-testi, ANOVA ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik dayanıklılık değişkeninin örgütsek yabancılaşma üzerindeki etkisinin negatif yönde anlamlı olduğu gözlenmiştir. Buna ek olarak birey-örgüt uyumu, birey-iş uyumu, algılanan örgütsel destek ve işten ayrılma niyeti değişkenlerinin aracı olan tüm değişkenlerin psikolojik dayanıklılık ile örgütsel yabancılaşma arasındaki düzenleyicilik etkisinin anlamlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between organizational alienation and psychological resilience, as well as to determine whether the individual-organizational harmony, individual-work cohesion, intention to leave work, and the organizational effect of perceived organizational support were meaningful. In this context, a total of 1053 individuals working in textile and food retailing in Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Denizli, Bursa and Şanlıurfa provinces participated in the study. Psychological Resilience Scale for Adults, Organizational Alienation Scale, Person-Organizational Fit Scale, Person-Job Fit Scale, Eisenberger's Perceived Organizational Support Scale and Intention to Leave Scale were used for data collection. Independent samples T-test, ANOVA and Hierarchical Regression Analysis were used to analyze the data. As a result of the study, it was observed that the effect of psychological resilience variable on organizational alienation was negative. In addition, it has been observed that all the variables which are the tools of person-organization fit, person-job fit, perceived organizational support and intention to leave work are significant in terms of the regulative effect between psychological resilience and organizational alienation.