The success factors of in vitro fertilization using regression and classification techniques with missing data analysis
Regresyon ve sınıflandırma tekniklerinde kayıp veri analizi kullanılarak tüp bebek başarısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 603013
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezimin amacı ikili sonuçlu verilerin analizinde kayıp veride çeşitli analiz tekniklerinin kayıp veri analizi teknikleri eşliğinde bir uygulamasını yapmaktır. Kullanılan teknikler, Lojistik Regresyon, CHAID, YSA Çok Katmanlı Algılayıcı ve Random Forest ve bu tekniklerin boosting ve bagging algoritmaları ile birleştirilmesini içeriyor. Kullanılan Tüp Bebek verisinde kayıp veri olduğundan, CHAID ve YSA yöntemlerinden açık bir sonuç almak mümkün değildi. Bu yüzden, Tam Veri Yöntemi ve Çoklu İmputasyon yöntemleri ile iki ayrı tamamlanmış veri seti elde edildi. Daha objektif sonuçlar elde etmek için, kullanılan tüm yöntemler her iki veri setine de uygulandı. Gebeliği açıklayan In Vitro Fertilizasyon değişkenleri konusunda ise, incelenen teknikler her iki veri setinde de benzer sonuçlar verdi. En önemli on değişkenden altı tanesi aynıydı. Sekiz hücreli üçüncü gün embriyoları dikkat çekici bir değişkendi. Diğer faktörler, FSH, üçüncü gündeki ikinci sınıf embriyo sayısı ve transfer edilen embriyo sayısıydı. Buna ek olarak, araştırma ikinci gündeki 4 blastomerli embriyonun da gebeliği işaret eden önemli bir değişken olduğu sonucunu verdi. Bu faktörler içinde, FSH gebeliği olasılığını düşüren tek faktör olarak öne çıktı.
Özet (Çeviri)
The aim of my thesis is to apply the ways of obtaining results of a binary-outcomed data with missing data analysis. The techniques used are logistic regression, CHAID, ANN Multilayer Perceptron and Random Forest. As the IVF data that is used had missing values, it was not possible to get a clear result out of CHAID and ANN Multilayer Perceptron analysis. Therefore Complete Case and Imputation techniques are used to obtain complete data and obtain two separate datasets. To obtain a more objective result, all techniques of regression and classification are used on both datasets. As for importance of the In Vitro Fertilization variables explaining pregnancy, the cumulative results of the techniques used showed resemblence. Six variables out of the most important were the same. The importance of the third day embryos with 8 cells were obvious. The other factors include FSH , the number of grade 2 embryos on day3, and the number of embryos transferred. In addition, the research showed that 4 blastomeres on the second day is a good indicator of high probability of pregnancy. Out of these factors, FSH is the only one effecting the pregnancy possibility negatively.