An obsolescence management framework for a defense industry company
Bir savunma sanayi şirketi için teminsizlik yönetimi modeli
- Tez No: 603053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAMİA ZEYNEP ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, büyük ölçekli bir savunma sanayi şirketinde, elektronik malzemelerin teminsizlik yönetimi ile ilgili süreçlerinin analizini sunmaktadır. Bu süreçler şunlardır: Proje Yönetimi, Araştırma ve Geliştirme, Üretim ve Hizmetler ve Tedarik Zinciri Yönetimi. Mevcut teminsizlik problemleri ve şirketin bunları çözmek için reaktif yaklaşımı açıklanmaktadır. Elektronik malzemelerde teminsizlik sorunlarını azaltmak ve çözmek için yeni bir teminsizlik yönetim modeli şirket için önerilmiştir. Model, ürünlerin yaşam döngüsü boyunca, teminsizlik problemlerinin olumsuz etkilerinin azaltılmasını ve dahası mevcut süreçlerde iletişim ve entegrasyon eksikliklerinin giderilmesini hedeflemektedir. Bu model;“Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi”kapsamının genişletilmesini, şirket genelinde“Tercih Edilen Parça Listesinin oluşturulmasını”ve mevcut elektronik malzeme kütüphanelerinin standartlaştırılmasını, teminsizlik yönetimi için“Karmaşık Olay İşleme”nin başlatılmasını ve yeni bir teminsizlik yönetimi sürecinin şirketin teminsizlikle ilgili tüm süreçlerini birleştiren bir“kabuk yapısı”içinde kurulmasını önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis of the processes related to the obsolescence management of electronic components in a large scale defense industry company. These proceses are: Project Management, Research and Development, Manufacturing and Services, and Supply Chain Management. The current obsolescence problems, and the company's reactive approach to resolving these are described. A new obsolescence management framework is proposed in order to mitigate and resolve obsolescence problems in electronic components. The framework targets the reduction of the negative impacts of obsolescence throughout the lifecycle of products, as well as the elimination of the communication and integration deficiencies in existing processes. It recommends the extension of the scope of Product Lifecycle Management in the company, the establishment of a companywide Preferred Parts List and standardization of existing electronic component libraries, the introduction of Complex Event Processing to manage obsolescence, and the incorporation of a new obsolescence management process within a“shell structure”that integrates all obsolescence related processes.