Birinci Balkan Savaşının Bulgar yazar İvan Lesiçkof'un 'Balkan Muharebatı Hatıratından' adlı eseri ekseninde tahlili
The analysis of Balkan War I, according to Bulgarian author İvan Lesichkof's 'Memoirs of The Balkan War'
- Tez No: 603061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKURE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Balkan Savaşları, hem Osmanlı hem de dünya tarihi açısından önemli bir olaydır. Sonuçlarıyla itibariyle birçok ülkeyi önemli ölçüde etkilemiş ve Birinci Dünya Savaşına giden süreci hızlandırmıştır. Şüphesiz ki bu dönemi doğru bir şekilde analiz edebilmek için Balkan Savaşlarının sebeplerini, gelişimini ve sonuçlarını iyi bilmemiz gerekmektedir. Bundan dolayı dönemi iyi anlayabilmek amacıyla birinci el kaynaklara başvurmamız doğru olacaktır. Bu çalışmamızın temel kaynağı olan İvan Lesiçkof'un“Balkan Muharebatı Hatıratından”adlı eseri bu tarz bir kaynaktır. Balkan Savaşlarının gerçekleştiği tarihe yakın bir zamanda yayınlanmış birinci el kaynak niteliğinde önemli bir eserdir. Yazar İvan Lesiçkof'un bizzat Balkan Savaşlarına gözlemci olarak katılması ve gördüklerini kaleme alması bu eserin değerini artırmaktadır. Bununla birlikte Balkan Savaşları hakkında sınır komşumuz olan Bulgarların ne düşündüklerin anlamamız açısından da önemli bir kaynaktır. Bu çalışmamız İvan Lesiçkof'un“Balkan Muharebatı Hatıratından”adlı eserinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi sonucunda hazırlanmıştır. Ayrıca telif eserlere ve arşiv belgelerine de yer verilmiştir. İvan Lesiçkof'un bu eseri Ankara da bulunan Milli Kütüphane'den tedarik edilmiştir. Bu çalışmamızın amacı Lesiçkof'un“Balkan Muharebatı Hatıratından”adlı eserine göre, Birinci Balkan Savaşında yer almış bazı olayları birinci el kaynağa dayalı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Balkan wars are important events for both Ottoman and world history. As a result, it affected many countries significantly and accelerated the process leading to the First World War. Of course, in order to analyze this period correctly, we need to know the reasons, development and consequences of the Balkan Wars. Therefore, it would be correct to consult first-hand sources in order to understand the period well. The main source of this work, is Lesichkof's“Memoirs of the Balkan War”. It is an important first-hand source. Because it was published near the date of the Balkan Wars. The attended of the author Ivan Lesichkof himself to the Balkan Wars and the writing of what he saw increases the value of this work. However, it is also an important source for understanding what the Bulgarians, our border neighbors, think about the Balkan Wars. This study was prepared as a result of the transcription and evaluation of Ivan Lesichkof's“Memoirs of the Balkan War”. In addition, other works and archival documents are included. Ivan Lesichkof's work was procured from the National Library in Ankara. The aim of this study is to examine some of the events taking place in the First Balkan War based on the first hand source according to Lesichkof's at From the Memoirs of Balkan War.