Öğrencilerin harita becerilerinin hikâye haritalarının kullanımı yoluyla geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research to improve student map skills through the use of story maps
  1. Tez No: 603062
  2. Yazar: MERAL KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, 9. sınıf Coğrafya dersi“Harita Bilgisi”konusunun öğretiminde hikaye haritalarının, öğrencilerin harita becerileri ve akademik başarıları üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim döneminde, Bursa ili İnegöl ilçesi İMKB Osmangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören 20 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan iki farklı ölçek kullanılmıştır.“Bilişsel Harita Becerileri Ölçeği (BHBÖ)”8 (sekiz) sorudan oluşmaktadır. Ölçek maddeleri değerlendirmesinde“Çok iyi=5, iyi=4, normal=3, kötü=2 ve çok kötü=1”şeklinde puanlandırılmıştır. Ölçeğin yapılan Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.87 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuca göre ölçeğin güvenilir olduğu söylenebilir.“Duyuşsal Harita Becerileri Ölçeği (DHBÖ)”ise 12 sorudan oluşmaktadır. Ölçek maddeleri değerlendirmesinde“Çok fazla=5, fazla=4, orta=3, az=2 ve çok az=1”şeklinde puanlandırılmıştır. Ölçekte yer alan“1., 3., 5., 7. ve 11.”maddeler ters madde kuralına vi göre kodlanmıştır. Buna göre, ters maddeler“Çok fazla=1, fazla=2, orta=3, az=4 ve çok az=5”şeklinde puanlandırılmıştır. Ölçeğin yapılan Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.83 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuca göre ölçeğin güvenilir olduğu söylenebilir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, IBM SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada tek bir grup olduğundan veriler“Paired-Samples T test”yapılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca ölçek maddelerindeki temel istatistikî değerlerden yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hikaye haritalarının, 'Harita Bilgisi' konusunun öğretiminde öğrencilerin akademik başarıları ve harita becerileri üzerinde anlamlı düzeyde etki etmiştir. Hazırbulunuşluk düzeyleri denk olan öğrencilerin hikaye haritaları kullanılmadan önce sorulara verdikleri yanıtlar ile hikaye haritaları kullanıldıktan sonra verdikleri cevaplar incelendiğinde, hikaye haritaları destekli öğretim lehine, anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda eğitimde, çeşitlendirilmiş öğretim yöntem ve teknikleri ile çeşitli öğretim materyalleri ve bunların içerikleri, güncel teknolojik gelişmelere uygun olarak yeniden düzenlendiğinde, öğrenciler için daha kapsayıcı bir öğretim ortamı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This Research, 9th grade Geography cource was planned and conducted in order to investigate the effect of Story Maps on students' map skills and acedemic achievements in teaching the subject of“map knowledge”. The research was conducted in the 2018-2019 academic year with 20 ninth graders attending IMKB Osmangazi Anatolian Imamhatip High School in Inegöl District of Bursa province. In this research, two different scales prepared by the researcher were used as a data collection tool. The“ Cognitive Map Skills Scale(CMSS) ”consists of 8(eight) questions. The scale items were scored in their assessment as“Very good=5, Good=4, Normal=3, Bad=2, and Very bad=1”. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale was calculated as 0.87. According to this conclusion, the scale can be said to be reliable. The“Affective Map Skills Scale (AMSS)”consists of 12 questions. In the assessment of scale items, it was rated as“ Too much=5, Much=4, Medium=3, Little=2, too little=1”. Included in the scale“1., 3., 5., 7 and 11.”the items are encoded according to the reverse clause rule. Accordingly, the inverse clauses were scored in the form of“ Too Much=1, Much=2, Medium=3, Too little=4, and Little= 5”. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale was calculated as 0.83. According to this conclusion, the scale can be said to be reliable. The data obtained within the scope of the research was analyzed using the IBM SPSS 25 viii package program. The data was evaluated by“Paired -Samples t test”since there was only one group in the study. In addition, percentage, frequency, average and standard deviation were calculated from the basic statistical values in scale items. According to the findings obtained from the research, the teaching of story maps“map knowledge”had a significant impact on the students' academic achievements and map skills. When the students' responses to the questions before using the story maps and their answers after using the story maps were examined, a significant difference emerged in favor of the teaching supported by The Story Maps. In this context, a more inclusive teaching environment will be provided for students when diversified teaching methods and techniques and various teaching materials and their contents are reorganized in accordance with current technological developments.