New family identity formation process of middle-class families in Turkey in the context of modernization and urbanization
Türkiye'de orta sınıf ailelerin modernleşme ve şehirleşme bağlamında yeni aile kimliği oluşturma süreci
- Tez No: 603060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketim 2019, 11 5 sayfa uygulamalarındaki kimlik etkileşimlerini inceleyen bir çerçeveyi, düğün ritüelleri ve düğün tüketimi üzerinde uygulayarak yeni aile kimliği olu şum sürecini incelemektir. Ayrıca, bu süreçte bu çerçevenin nasıl kullanıldığının ve örnek olaylarda nasıl uygula ndığının gözlemlenmesi de amaçlanmaktadır. Bunların yanı sıra, bireysel ve ilişkisel kimliklerle beraber aile kimliğinin, aile karar verme süre cinde hangi rolleri üstlendiği de araştırılmaktadır. Bu amaçla, nitel bir çalışma gerçekleştirmek için derinlemes ine röportajlar yapılmıştır. Türkiye, modernleşme ve şehirleşme sürecinden geçmekte olan ve bu nedenle, toplum ve aile yaşamında değişimler yaş anan bir ülke olduğu için bu ülkeden bir örneklem seçilmiştir. Bu örneklem Türkiye'nin kentsel alanlarında yaşaya n, eğitimli, orta sınıf insanlardan oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlar, bahsedilen çerçevenin bu örneklem tarafından nasıl kullanıldığını göste rmektedir. Ayrıca, yeni aile oluşum sürecine ışık tutmakta ve aile karar verme sürecini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine new family identity formation process by using a framework of identity interplay in consumption practices through wedding rituals and consumption. It is also aimed to observe how this framework is utilized in this process. Another purpose is to find out the role of individual, relational and family identity bundles in family decision-making process. Moreover, it is aimed to see application of this framework in real-life cases. For this aim, in-depth interviews are used as a qualitative research technique. A sample from Turkey is chosen, since Turkey is a country going through modernization and urbanization processes resulting in changes in society and family life. The sample consists of educated, middle-class people living in urban areas of Turkey. The findings highlight utilization of the framework in that specific sample, give insights about new family formation processes and interpret family decision-making processes.