Tüketici kuşak ve değerlerinin dijital pazarlama iletişimi üzerine etkileri
The effects of consumer generation and values on digital marketing communication
  1. Tez No: 603066
  2. Yazar: EMEL SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı; dijital iletişim unsurlarının kullanımı ile bu unsurlar yoluyla iletilen pazarlama mesajlarına yönelik tutumlar üzerinde bireyin içinde bulunduğu yaş grubu ve kişisel değerlerin etkisini incelemektir. Bu amaçla İstanbul, Ankara, İzmir ve Denizli illerinde 1232 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda dijital iletişim unsurlarının kullanımında ve bu unsurlar ile iletilen mesajlara yönelik tutumlarda kişisel değerlerin herhangi bir etkisi olmadığı ancak kuşak ve yaş faktörünün önemini koruduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the age group and personal values of the individual on usage of digital communication elements and the attitudes towards marketing messages conveyed through these elements. For this purpose; 1232 survey were conducted in İstanbul, Ankara, İzmir and Denizli. The data obtained from the face to face survey method were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. As a result of the study, it was found that personal values have no effect on the use of digital communication elements and attitudes towards messages transmitted with these elements, but the generations and age factor remains importans.