Platon ve Aristoteles'te sanat eğitimi
Art education in Plato and Aristotle
- Tez No: 603065
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sanat hem bireyin yaşamını hem toplumu şekillendiren en etkili unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda sanatın etkisi yaşamın birçok alanında yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Bu anlayış kapsamında eğitim sanatın kendisini yansıttığı en özel alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemli olarak baktığımızda eğitimin sanat üzerindeki etkisini“sanat eğitimi”başlığı altında görmekteyiz. Sanat eğitimi modern bir kavram olsa da, bu kavramın kullanımı Antik Çağa kadar uzanmaktadır. Bireyin eğitsel gelişiminde aktif bir rol üstlenen sanat eğitimi için birçok düşünür belli bakış açısı geliştirmektedir. Bu çalışmada Antik Çağ filozoflarından Platon ve Aristoteles'in sanat eğitimi üzerine geliştirdikleri görüşlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Art is considered to be one of the most influential factors that shape both the individual's life and society. In this context, the influence of art is intensely felt in many areas of life. Within this context, education is one of the most special areas where art reflects itself. When we look systematically, we see the effect of education on art under the title of“art education”. Although art education is a modern concept, its use dates back to ancient times. Many thinkers develop certain perspectives for art education, which plays an active role in the educational development of the individual. In this study, the views of Plato and Aristotle on the art education are given.