Kişiselleştirilmiş Fransızca öğretiminin öğrencilerin derse ilgisine ve başarısına etkisi
The effects of personalized French instruction on learners' interest and achievement of course
  1. Tez No: 603096
  2. Yazar: YEŞİM GÜRKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, kişiselleştirilmiş Fransızca öğretiminin öğrencilerin derse ilgisine ve başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veriler, katılımcılara ait demografik bilgiler,“Ders başarısı”(α=0,79) ve“Derse ilgi”(α=0,92) ölçekleri ile elde edilmiştir (Crombach Alpha). Araştırma, Ankara ili Çankaya ilçesindeki Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi'nde 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören 9.sınıflar (n=70) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğretim öncesi ve öğretim sonrası ders başarısı ile ilgili verilerin normallik testi sonucunda veriler normal dağılım göstermediği için deney ve kontrol grupları arası başarı farklılıklarının analizinde non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre; katılımcıların tamamı lise 9. sınıf öğrencisi olup, cinsiyet açısından kız öğrencilerin sayısının fazla (%63) olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan deney (x̄=8,23) ve kontrol grubu (x̄=6,97) öğrencilerinin öğretim öncesi ders başarı düzeylerinin düşük seviyede olduğu; öğretim sonrası deney (x̄=15,86) ve kontrol grubu (x̄=14,23) öğrencilerinin ders başarı düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmüştür. Gruplar arası ön test (p=0,06; p>0,05) ve son test (p=0,07; p>0,05) başarı puan farklılıkları analizinde her iki ölçümde de gruplar arası ders başarısının anlamlı bir farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretim sonrası derse ilgi ölçeği ile elde edilen veriler analiz edildiğinde; deney grubu öğrencilerinin derse ilgi düzeylerinin (x̄=120,66) kontrol grubu öğrencilerinin derse ilgi düzeylerine (x̄=105,40) göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the effects of personalized French teaching on learners' interest and achievement of course. ''Experimental and control group pre-test, post-test'' research model was used in the research. The data in the study were obtained with“Course Success”(α=0,79) applied before and after the instruction and“Course Interest”(α=0,92) scales applied after the instruction (Crombach Alpha). The study was carried out in the 9th grade (n=70) of Ayrancı Aysel Yücetürk high school in the Çankaya district of Ankara in the spring term of 2018-2019. In the research, the data showed no normal distribution as a result of the normality test of the data related to the success of the course before and after the teaching. Therefore, Mann-Whitney U test was used for non-parametric tests in the analysis of the differences between the experimental and control groups. According to the results of the analysis; all of the participants were 9th grade students and it was observed that the number of female students in terms of gender was higher (63%). The experimental (x̄=8,23) and control (x̄=6,97) students who participated in the study were found to have low levels of pre-teaching achievement. After the teaching, it was seen that the level of achievement level of the experimental (x̄=15,86) and control (x̄=14,23) students was at a medium level. In the analysis of pre-test (p=0,06; p>0,05) and post-test (p=0,07; p>0,05) success of course differences between the groups, it was found that there was no significant difference between the groups in both measurements. When the data obtained with the course interest scale after the lesson is analyzed; the level of course interest of the students in the experimental group (x̄=120,66) was found to be higher than that of the control group (x̄=105,40) students.