Impact of the law on foreigners and international protection on the state and ngo relations in Türkiye
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun Türkiye'de devlet ve sivil toplum kuruluşları ilişkilerine etkisi
  1. Tez No: 764830
  2. Yazar: ALİ AYCAN GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, Türkiye'de Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) kapsamında devlet ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Türkiye'de hâlihazırda bulunan sistemde yeni kanun uygulamalarıyla birlikte, alandaki başlıca kuruluşların ve uygulama biçimlerinin Avrupalılaşmasına önayak olan kritik bir değişim gerçekleşmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda göç politikalarının uyumlu hale getirilmesini vaat etmesi de dikkate alındığında, Suriye'den gelen ve sürekli artış gösteren insan akınıyla hem bir geçiş ülkesi hem de ev sahibi ülke olarak tarihsel bir değişim tecrübe etmiştir. Bu tez, kanun öncesi ve sonrası iş birliği & iletişim pratiklerine odaklanarak, alandaki başlıca taraflar üzerinde kanunun etkilerini incelemektedir. Nitekim, kanunun yapılış sürecinde birçok farklı aktörün yer almış olması ve diyalog içerisinde ortaya çıkmış olması, yeni göç kanununun dikkat çeken başka bir özelliğidir. Bu bağlamda tez, açık kaynaklar aracılığıyla Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun öncesi ve sonrasında yapılan resmi olmayan basın bildirilerini, tavsiyeleri ve resmî açıklamaları incelemektedir. İlaveten, Türkiye'de göçle ilgili uluslararası fonlara ve projelere bağlı olarak, yeni göç sisteminin devlet ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkiye olan etkilerini analiz ederek literatüre katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relations between the state & Non-Governmental Organizations (NGOs) within the scope of the Law on Foreigners and International Protection (LFIP) in Türkiye. In parallel with the new legislative practices, there has been a quite critical transition in the Turkish asylum system that initiates the Europeanization of main institutions and the manner of application in this field. In consideration of Türkiye's promising to harmonize its migration-related policies in the process of full membership to the European Union, Türkiye has made a historical change in its approach while it comes to the fore as a transit and host country that faces an ever-increasing influx of people from Syria. The thesis analyzes the main effects of the Law on Foreigners and International Protection (LFIP) within the context of migration management and the relations between the major actors by focusing on cooperation and liaison practices. Indeed, since the different types of actors took part in the process of pre-legislation, the new migration law has another prominent aspect that has come to light with multilateral talks. In this sense, the thesis reviews unofficial press releases, recommendations, and official statements made both before and after the adoption of the Law on Foreigners and International Protection (LFIP) via open sources. In addition, based on the migration-related international funds and projects in Türkiye, this study intends to contribute to the literature by analyzing the impacts of the new asylum system on the relations between the state and NGOs.