The impact of Turkey's European Union accession process on EU-Turkey energy relations
Türkiye'nin Avrupa Birliği katılım sürecinin, AB-Türkiye enerji ilişkilerine etkisi
  1. Tez No: 699325
  2. Yazar: FATİH HACIBEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Avrupa Birliği (AB), dünyada ekonomik ve politik olarak etkili bir kuruluştur. Kıtalararası konumuyla Türkiye, bu eşsiz birliğin en önemli ortaklarından biridir. Ancak, Türkiye'nin coğrafi konumu diğer komşularına kıyasla öncelik kazandırmaktadır. Türkiye Avrupa'nın, Asya'nın ve Ortadoğu'nun tam ortasında yer alarak bir köprü gibidir. Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki hukuki ilişkilerin dayanağını oluşturan Ankara Anlaşması (1963) ile siyasi ilişkiler başlamıştır. İki tarafın siyasi ilişkilerinden çok, Türkiye'nin 1999'dan beri aday ülke olması önemlidir. Söz konusu ilişkiler siyasi, ekonomik, güvenlik ve tabii ki enerji konusunu da içermektedir. Enerji kaynakları yenilenebilir ve yenilenemez olarak sınıflandırılabilir; bu çalışmada yenilenemeyen enerji kaynakları üzerinde durulacaktır. Petrol ve doğal gaz, yenilenemeyen kritik enerji kaynaklarıdır. Hazar bölgesi, Orta Doğu ve Asya'daki ülkelerin bu kaynakların önemli miktarda rezervlerine sahip olduğu bilinmektedir. Avrupa Birliği'nin yirmi yedi üyesi vardır ve enerji kaynakları kapasitesi ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. Öte yandan Türkiye bu alanda dışa bağımlı bir ülkedir. Her iki tarafın enerji alanındaki ortak kaygıları, iş birliğine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin enerji politikalarını üyelik süreci üzerinden incelenecektir. Tezin araştırma sorusu“Türkiye'nin AB'ye katılım süreci, AB ile Türkiye arasındaki enerji ilişkilerini nasıl etkiler?”şeklindedir. Bu soruya cevap verebilmek için çalışmada genel olarak üyelik öncesi ve üyelik süreci incelenmiştir. Ayrıca Komisyon tarafından yayınlanan ilerleme raporlarında enerji faslı da incelenmiştir. Her iki tarafı da ilgilendiren enerji boru hattı projeleri de kısaca açıklanmıştır. Bütün bu analizler ve açıklamalar Avrupalılaşma yaklaşımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Genel olarak araştırılmak istenen cevap,“Türkiye'nin AB üyelik sürecinin iyi ve kötü dönemlerinin Türkiye-AB enerji politikalarını nasıl etkilediği veya etkilediği midir?”.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) is an economically and politically influential organization in the world. The transcontinental country of Turkey is one of the most important partners of this unique union. Barely, the geographic position of Turkey makes precedence in comparison to other neighbours. Turkey is in the middle of Europe, Asia, and the Middle East like a bridge. Turkey has been establishing political relations with the Union since the Ankara Agreement (1963), which constitutes the legal basis of relations between the European Union and Turkey. Rather than political relations, the most important thing is that Turkey has been a candidate country since 1999. However, those relations include cooperation on political, economic, security, and of course, energy issues. Energy resources can be classified as being renewable or non-renewable; in this study, non-renewable energy sources will be focused on. Oil and natural gas are critical non-renewable energy resources. It is well-known that Caspian region, Middle Eastern and Asian countries contain significant stocks of these resources. The European Union has twenty-seven members, and its energy resources capacity is not enough for their needs. On the other hand, Turkey is a dependent country in this field. The common concerns of both sides in the field of energy show that cooperation is needed. However, this study will examine the energy politics of the European Union and Turkey through the membership process. The research question of the thesis is“How does Turkey's EU accession process affect energy relations between the EU and Turkey?”In order to answer this question, the study examined generally the pre- and membership process. In addition, the energy chapter in the annual reports published by the Commission was examined. Energy pipeline projects that concern both sides are also briefly explained. All these analyses and explanations have been tried to be explained through the Europeanization approach. In general, the answer that is wanted to be researched is how the good and bad periods of Turkey's EU membership process have affected or have affected Turkey's EU energy policies.