التكنولوجيا المالية وتطبيقاتها في المصارف الإسلامية من منظور فقه المعاملات مصرفي كويت ترك والبركة ترك التركيين نموذجاً
Fıkhi açıdan islami bankalarda fintech ve uygulamaları: Albaraka ve Kuveyt Türk bankaları örneği
- Tez No: 919830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR KACHKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, İslami bankalardaki finansal teknoloji işlemlerini ve çağdaş uygulamaları, bu bankalardaki en önemli finansal teknoloji uygulamalarının şeri dayanağı üzerinden vurgulamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tüketicinin korunması ve verilerin korunması gibi finansal teknoloji uygulamalarının karşılaştığı en önemli zorlukların bir açıklamasıdır. Çalışmanın önemi, finansal teknolojinin İslam dünyasında yaygınlaşması ve dijital ekonomi ışığında finansal teknolojinin vazgeçilmez hale gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Araştırma söz varlığına ulaşmada izlediğim yöntemde, amaçlanan araştırmanın meşru tanımlarını öne çıkararak tümevarım yöntemini benimsedim. Yanı sıra Türk olan Al Baraka ve Kuveyt Türk bankaları için finansal teknoloji, bankacılık işlemleri ve özel verilerin toplanması ile ilgili çeşitli teorik yönleri sunmak için betimsel yönteme benimsedim. Sonuç olarak slami bankaların ve işlemlerinin, para piyasasındaki enflasyonla ilgili ortaya çıkan sorunları çözmede ve müşteriler ve tüketiciler için işlemleri kolaylaştırmada önemini ortaya çıkardı. İslam dünyasında teknolojilerin tanıtımı henüz başlangıç aşamasındadır ve İslami finansın çağdaş finansal uygulamalara yönelik kontrollerini dikkate alarak daha fazlasını benimsemek için daha fazla çaba göstermemiz gerekmektedir. Alimler tarafından helal ve haram olarak değerlendirilmeden önce ürünün bütünleşik bir algı oluşturmak ve anlayışını derinleştirmek ve İslami bankalarda bankacılık işlemleri için siber güvenlik, güvenlik politikaları ve güvenlik prosedürlerinin önemini açıklamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to highlight the financial technology transactions and contemporary applications in Islamic banks through the legal rooting of the most important financial technology applications in these banks and to show the most important challenges faced by financial technology applications such as consumer protection and data protection. The importance of the study appears as financial technology has become indispensable in light of the spread of financial technology and the digital economy in the Islamic world. In the method that I followed in reaching the research vocabulary, I adopted the inductive method, highlighting the legal definitions of the intended research. The descriptive method was also adopted to present the various theoretical aspects related to financial technology, banking transactions, and data collection for the Turkish Albaraka Türk and Kuveyt Türk banks. The foregoing resulted in the importance of Islamic banks and their transactions in solving emerging problems with regard to the inflation of the money market and facilitating transactions for customers and consumers. And that the introduction of technologies in the Islamic world is still in the early stages and that we need to make greater efforts in order to adopt more of them, taking into account the controls of Islamic finance for contemporary financial applications. It is necessary to form an integrated perception and deepen understanding of the product before judging it by scholars as permissible and forbidden, and to explain the importance of cybersecurity, security policies and security procedures for banking transactions in Islamic banks.