Türkiye'de özel bankacılık sektöründe çalışanların terfi ve ücret sistemlerindeki adalet algılarının performanslarına olan etkileri
The effects of the perception of justice in the promotion and wage systems of the employees in the privatebanking sector in Turkey on their performance
  1. Tez No: 603169
  2. Yazar: SEMA KAMSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Banking, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma, özel bankacılık sektöründe çalışanların ücret ve terfi sistemlerindeki adalet algılamalarının performansları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İfade edilen bu amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, ücret ve terfi sistemlerine yönelik adalet algılamaları ile performans ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Söz konusu anket formu 2019 yılında İstanbul ilinde faaliyette bulunan özel bankacılık sektöründe çalışanlara uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesi bilgisayar ortamında SPSS 25 paket programı aracılığıyla sağlanmıştır. Analiz sonucunda bankacılık sektöründe çalışanların ücret sistemlerine yönelik adalet algılamalarının ve performanslarının yüksek düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın çalışanların terfi sistemlerine yönelik adalet algılamalarının orta düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Özel bankacılık sektöründe çalışanların ücret ve terfi sistemlerindeki adalet algılamalarının performans düzeylerini anlamlı bir şekilde pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yani çalışanların ücret ve terfi sistemlerindeki adalet algılamalarının artması durumunda performans düzeylerinin de arttığı ortaya çıkmıştır. Yine araştırmada, çalışanların ücret ve terfi sistemlerine yönelik adalet algılamaları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmış iken performans düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında çalışanların yaşları ile ücret ve terfi sistemlerine yönelik adalet algılamaları ile performans düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Son olarak, çalışanların maaşları ile ekonomik durumlarını nasıl gördükleri ile ücret ve terfi sistemlerine yönelik adalet algılamaları ve performans düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was designed in relational survey model. The research was conducted to investigate whether the perception of justice in the wage and promotion systems of the employees in the private banking sector had any effect on their performance. For this purpose, a questionnaire consisting of personal information form, perceptions of justice for wage and promotion systems and performance scale was used. The survey form was applied to employees working in the private banking sector in Istanbul in 2019. The data obtained from the survey was analyzed by SPSS 25 package program on computer. As a result of the analysis, it was found out that the perception and performance of the employees in the banking sector towards wage systems are high. On the other hand, it was found that the employees' perception of justice towards promotion systems was moderate. It has been determined that the perception of justice in the wage and promotion systems of the employees in the private banking sector positively affects their performance levels. In other words, the performance levels of the employees increased in the perception of justice in the wage and promotion systems. In the study, it was found that there was no significant difference between the employees' perception of justice and their gender regarding wage and promotion systems, but there was a significant difference between their performance levels. In addition, it was found that there was no significant difference between employees' age, their perception of justice and their performance levels. Finally, there is a significant difference between how employees perceive their salaries and their economic situation, and their perception of justice and performance levels for wage and promotion systems.